لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۹

وزیر خارجه فرانسه خواستار همکاری تهران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شد


کاترین کولونا، وزیر خارجه فرانسه، از تلاش‌های آژانس در ارتباط با ایران قدردانی کرد
کاترین کولونا، وزیر خارجه فرانسه، از تلاش‌های آژانس در ارتباط با ایران قدردانی کرد

کاترین کولونا، وزیر خارجه فرانسه، در دیدار با رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در روز سه‌شنبه ۲۸ شهریور، بر لزوم همکاری تهران با این نهاد جهانی تاکید کرد.

او در این دیدار که در حاشیه هفتاد و هشتمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد، برگزار شد، گفت: همانطور که تروئیکای اروپا تصریح کرده است، ایران باید با آژانس به طور کامل همکاری کند.

خانم کولونا همچنین از تلاش‌های آژانس در ارتباط با ایران و اوکراین قدردانی کرد.

سخنان وزیر خارجه فرانسه پس از آن ابراز شد که جمهوری اسلامی، مجوز چند بازرس آژانس را لغو کرده است. در واکنش به این اقدام ، فرانسه، آلمان، بریتانیا و آمریکا در بیانیه مشترکی اقدامات جمهوری اسلامی را گام دیگری در مسیر اشتباه خواندند.

در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل نیز با اولاف شولتز، صدراعظم آلمان دیدار کرد و از او خواست تا اقدام اخیر جمهوری اسلامی ایران در ممانعت از نظارت بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را نپذیرد.

دفتر آقای نتانیاهو اعلام کرد که این دو درباره تلاش‌های جمهوری اسلامی در گسترش ترور و دستیابی به سلاح هسته‌ای نیز گفتگو کردند.

به گزارش «تایمز اسرائیل»، دیوید بارنیا، رئیس موساد، و تزاچی هانگبی، رئیس شورای امنیت ملی اسرائیل، نیز در این ملاقات حضور داشتند.

دفتر نتانیاهو گفته است آقای بارنیا در گفتگوهای روزهای آینده در مورد برنامه هسته‌ای ایران و تلاش برای دستیابی به توافق با ایران نیز شرکت خواهد کرد.

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، در سخنرانی خود در اولین روز از هفتاد و هشتمین نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد، در اشاره‌ای کوتاه به ایران گفت همچنان «متعهد هستیم» که جمهوری اسلامی به جنگ‌افزار هسته‌ای دست نیابد.

هفتاد و هشتمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد که روز سه‌شنبه آغاز شد، تا روز سه‌شنبه ۴ مهر ادامه دارد.

XS
SM
MD
LG