لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۶

گروسی با اشاره به ممانعت جمهوری اسلامی از فعالیت بازرسان: پیوستن به جامعه بین‌الملل از طریق آژانس میسر می‌شود


رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در مصاحبه‌ای در روز چهارشنبه ، ۲۹ شهریور در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل به بازرسی‌ها در ایران اشاره کرد.

آقای گروسی گفت که جمهوری اسلامی ایران همکاری با تیم‌های بازرسی آژانس در مورد برنامه هسته‌ای خود را در تلافی انتقادها محدود کرد.

او افزود: «من درک می‌کنم که آنها هیچ تحریمی نمی‌خواهند و مایل هستند به عنوان یک کشور عادی بخشی از جامعه بین‌الملل باشند. اما وقتی صحبت موضوعات هسته‌ای است، عادی بودن از طریق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی میسر می‌شود و این آژانس است که به جامعه بین‌المللی تضمین می‌دهد که همه چیز در ایران درست پیش می‌رود.»

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت وقتی جمهوری اسلامی ایران، یک سوم از بهترین بازرسان آژانس را به دلیل «برخی ملاحظات سیاسی» حذف می‌کند، این، «جای تأسف» دارد و «غیرقابل درک» است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در آغاز هفته جاری اعلام کرد که جمهوری اسلامی ایران، اعتبارنامه چندین بازرس هسته‌ای را لغو کرده است.

همزمان، جمهوری اسلامی گفت که این اقدام در تلافی «سوءاستفاده‌های سیاسی» توسط ایالات متحده، فرانسه، آلمان و بریتانیا انجام شده است.

فرانسه، آلمان، بریتانیا و آمریکا در بیانیه مشترکی این اقدام جمهوری اسلامی را گام دیگری در مسیر اشتباه خواندند.

دیده‌بان هسته‌ای سازمان ملل متحد نیز با صدور بیانیه‌ای از جمهوری اسلامی به دلیل «جلوگیری از بازرسی» و «راستی‌آزمایی» برنامه‌اتمی مورد مناقشه این کشور به شدت انتقاد کرد.

XS
SM
MD
LG