لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۷

نگرانی دوباره دانشمندان از ذوب گسترده یخ‌های گرینلند


گرینلند
گرینلند

گزارش‌های مرکز ملی داده‌های برف و یخ ایالات متحده نشان می‌دهد در پی افزایش غیر‌معمول دمای هوا در هفته‌های گذشته در شمال اروپا بخش بزرگی از کوه یخی گرینلند ذوب شده‌ است.

دمای این منطقه درهفته‌های گذشته به ۱۶ درجه سانتیگراد رسیده که حدود ۶ درجه از میزان دمای معمول این سرزمین یخی فراتر رفته‌ است.

تد اسکامبوس، دانشمند مرکز ملی داده‌های برف و یخ در دانشگاه کلرادو گفت:« بررسی میانگین دمای هوا در ۴۰ سال گذشته در گرینلند نشان می‌دهد افزایش دمای تابستان امسال کاملا غیرعادی بوده و همین عامل باعث افزایش سرعت ذوب یخ‌ها شده‌ است.»

به گفته او ذوب یخچال‌های گرینلند فقط برای ساکنان آنجا و گونه‌های آسیب‌پذیری مانند خرس‌های قطبی خطرناک نیست، بلکه ذوب های عظیم در آن منطقه در سطح جهانی تاثیرات منفی خواهد داشت.

پژوهش‌های دانشمندان همچنین نشان می‌دهد از اواخر دهه ۱۹۹۰، ریزش یخ‌های گرینلند و ذوب برف‌های قطب جنوب باعث افزایش سطح دریاها به میزان ۱.۸ سانتی متر شده که این افزایش می‌تواند باعث ایجاد سیلاب و تخریب زیرساخت‌ها در سواحل شده و تهدیدی برای جان مردم باشد.

گرینلند با بیش از دو میلیون کیلومتر مربع وسعت، شش برابر خاک آلمان و بزرگتر از سرزمین ایران است و بزرگترین جزیره کره زمین شناخته می‌شود.

گرینلند در شمال اقیانوس آتلانتیک قرار گرفته و به خاطر نزدیکی به قطب شمال، بیشتر سطح آن را یخ پوشانده است. این جزیره بزرگ از سال ۱۸۱۴ میلادی به کشور کوچک دانمارک تعلق و در حال حاضر حدود ۵۶ هزار نفر جمعیت دارد.

XS
SM
MD
LG