لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۵

کلمه: فشار وزارت اطلاعات بر امضاکنندگان بیانیه رهبران محصور «جنبش سبز»؛ امضاها را پس بگیرید


میرحسین موسوی، زهرا رهنورد، مهدی کروبی
میرحسین موسوی، زهرا رهنورد، مهدی کروبی

پایگاه خبری کلمه نوشت که در پی انتشار بیانیه بیش از ۵۷۰ فعال سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و مدنی درباره وضعیت و سلامت زهرا رهنورد، میرحسین موسوی و مهدی کروبی، وزارت اطلاعات با تماس با برخی از امضاکنندگان، آنها را تهدید و ارعاب کرد تا امضاهای خود را پس بگیرند.

زهرا شجاعی، علی‌اصغر خدایاری و فیض‌الله عرب‌سرخی از جمله امضاکنندگانی هستند که از این تهدیدها خبر داده‌اند.

بنا بر این گزارش، زهرا شجاعی در پاسخ به تماس مأموران وزارت اطلاعات گفته: «این حداقل کاری است که از من برمی‌آید، جان انسانهای عزیز و بزرگی در خطر است… اگر قصد تهدید دارید من چیزی برای از دست دادن ندارم، اگر قصد زندان دارید ،من آماده‌ام ،با دوستان دور هم خواهیم بود».

علی‌اصغر خدایاری نیز می‌گوید در پاسخ به پرسش مأمور وزارت اطلاعات مبنی بر این که اگر کسی در سنین ۶۰ تا ۷۰ سالگی به مرگ طبیعی بمیرد، نظام مسئول است؟ گفته است: «اگر کسی آزاد باشد ممکن است در سن ۲۰ سالگی هم فوت کند، و فوتش طبیعی باشد، ولی کسی که ۱۳ سال در حصر است و ارتباطش با جامعه قطع شده، در هر سنی که فوت کند، مسئولیتش با نظام است».

فیض‌الله عرب‌سرخی نیز گفت: «دستگاه امنیتی در تماس با افراد از جمله بنده سعی در اقناع یا اجبار به پس گرفتن امضاء دارد. پیشنهاد می‌کنم نسبت به رفع حصر⁩ اقدام کنید؛ هم آسان‌تر است هم کم‌هزینه‌تر».

دو روز پیش بیش از ۵۷۰ فعال سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و مدنی در بیانیه‌ای مشترک، حصر ۱۳ ساله زهرا رهنورد، میرحسین موسوی و مهدی کروبی، رهبران جنبش سبز ایران را محکوم کردند.

این فعالان در بیانیه خود هشدار دادند که «حصر این رهبران سیاسی معترض که با نقض قانون آغاز شد، با روش‌های غیرانسانی ادامه یافته و در پی نومیدی زندانبانان از شکستن مقاومت محصوران، با افزایش فشارهای روزافزون، در حال حاضر نوعی قتل تدریجی آنها در حال وقوع است».

آنها افزودند که «این حصر غیرقانونی و ظالمانه، سلامت جسمی و روحی این افراد را به خطر انداخته و مانع از مشارکت آنها در زندگی سیاسی و اجتماعی کشور شده است».

این فعالان سیاسی و مدنی از مقامات جمهوری اسلامی خواستند که هر چه سریع‌تر حصر این رهبران سیاسی معترض را پایان دهند.

XS
SM
MD
LG