لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۹

پارلمان یونان به طرح اصلاحات اقتصادی رای مثبت داد


الکسیس سیپراس، نخست وزیر یونان
الکسیس سیپراس، نخست وزیر یونان

پارلمان یونان به طرح جدید اصلاحات اقتصادی دولت با هدف حل بحران بدهی‌ها رای مثبت داد.

الکسیس سیپراس، نخست وزیر یونان شامگاه گذشته در پارلمان برای نمایندگان صحبت کرد و خواستار حمایت آنان از طرح پیشنهادی خود شد. او گفت امیدوار است که پایان نبرد سخت نزدیک باشد. او گفت: «ما پیروز می‌شویم و نه تنها در اروپا می مانیم بلکه با غرور و وقاری هم‌طراز شرکایمان زندگی خواهیم کرد و با پیگیری حقوق خود در اروپا راه را برای دیگر کشورهای اروپایی باز خواهیم کرد.»

طرح جدید یونان از جمله شامل اصلاحات در نظام پرداخت حقوق و مستمری بازنشستگی و مالیات است که رای دهندگان قبلا در همه پرسی روز یکشنبه آن را رد کرده بودند.

یونان از اتحادیه اروپا می خواهد تا اعتباردهندگان به یونان ظرف سه سال ۶۰ میلیارد دلار در اختیار یونان قرار دهند.

رهبران تمامی ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا روز یکشنبه در نشستی اضطراری شرکت می کنند تا درباره پیشنهاد اقتصادی دولت یونان تصمیم بگیرند.

برخی از رهبران اروپایی که از رد سیاست‌های ریاضتی اقتصادی در یونان به تنگ آمده‌ان گفته‌اند این آخرین شانس یونان برای رسیدن به خواسته‌هایش است.

اگر یونان و اتحادیه اروپا نتوانند به توافق برسند، احتمال دارد یونان از حوزه یورو خارج شود.

فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه روز جمعه گفت پیشنهاد جدید یونان «جدی و معتبر» است و نشاندهنده اراده آتن به ماندن در اروپا است.

بحران اقتصادی یونان در سال ۲۰۰۹ و هنگامی آغاز شد که معلوم شد دولت محافظه کار سابق وام های کشور را کمتر از واقعیت نشان داده است.

XS
SM
MD
LG