لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۰

یونان بار دیگر خواستار کمک مالی شد


نخست وزیر یونان
نخست وزیر یونان

یونان روز چهارشنبه خواستار یک بسته کمک های مالی شد و در عین حال تعهد کرد که بی درنگ برنامه اصلاح قوانین مالیات و بازنشستگی را اجرا کند.

الکسیس سیپراس نخست وزیر یونان در سخنانی در پارلمان اروپا گفت دولت او تا روز پنجشنبه پیشنهادهای تازه سازنده ای که خواسته رهبران کشورهای اروپا را تأمین می کند، ارائه خواهد داد.

وی همچنین اظهار اطمینان کرد که تا روز یکشنبه که پایان مهلت داده شده از سوی رهبران اروپا است، بر سر نحوه و شرایط بازپرداخت بدهیهای خود به توافق برسد.

نخست وزیر یونان از عدم تمایل کشورش برای اجرای برنامه ریاضت اقتصادی در قبال دریافت کمک مالی دفاع کرد و گفت ۵ سال برنامه ریاضت اقتصادی که به مردم یونان تحمیل شد، نتیجه مطلوب نداد و با شکست روبرو شد.

او گفت یونان به یک آزمایشگاه برنامه ریاضت اقتصادی تبدیل شده بود. اما رهبران اتحادیه اروپا اعلام کرده اند که ۵ روز به یونان فرصت می دهند که با اصلاحات مورد نظرشان موافقت کند و در حوزه یورو باقی بماند.

با ادامه بحران مالی یونان، بسیاری از بانک های این کشور روز چهارشنبه نیز بسته بود و برداشت از خودپردازهای بانک ها همچنان به ۶۷ دلار در روز محدود است.

از سوی دیگر شتاب مردم برای خرید مواد غذایی، فروشگاه ها را به سرعت خالی کرد.

پمپ بنزین ها نیز با کمبود بنزین روبرو شدند. هنوز یونانی ها نمی دانند در روزهای آینده چه چیزی روی خواهد داد. اگر یونان با اتحادیه اروپا به توافق نرسد، ممکن است از حوزه یورو اخراج گردد.

XS
SM
MD
LG