لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۷

یونان: هیئتی از طرف قذافی به دنبال پایان بحران است


یونان: هیئتی از طرف قذافی به دنبال پایان بحران است
یونان: هیئتی از طرف قذافی به دنبال پایان بحران است

مسوولان یونانی می گویند هیئتی از طرف معمر قذافی به جورج پاپاندرئو نخست وزیر یونان گفته است که رهبر لیبی خواهان پایان درگیری ها در کشورش است.

دیمیتریس دروتساس، وزیر امورخارجه یونان روز یکشنبه گفت به نظر می رسد مقامات لیبی «در جستجوی یک راه حل» برای پایان درگیری های نظامی میان نیروهای دولتی و مخالفان قذافی هستند.

وزیر امورخارجه یونان این اظهارات را پس از دیدار و گفتگوی نخست وزیر یونان با عبد العاطی العبیدی، وزیر امورخارجه موقت لیبی در آتن بیان کرد.

این ملاقات به درخواست نخست وزیر لیبی صورت گرفت.

مسوولان یونانی می گویند آقای العبیدی به آقای پاپاندرئو گفته است که به مالت و ترکیه نیز برای یافتن راهی به منظور برون رفت از بحران کنونی سفر خواهد کرد.

روزنامه نیویورک تایمز گزارش داده است که سیف الاسلام، پسر آقای قذافی راه حلی را برای پایان درگیری های لیبی پیشنهاد داده است که بر اساس آن، پدرش قدرت را در ازای انتقال به یک دموکراسی مشروطه تحت مدیریت او رها خواهد کرد.

این روزنامه با اشاره به اظهارات یک دیپلماتی که روابط نزدیکی با دولت لیبی دارد، گزارش داد به نظر می رسد نه آقای قذافی و نه شورشیان حاضر به پذیرش پیشنهاد سیف الاسلام پسر معمر قذافی نیستند.

این پیشنهاد به دنبال چند سال تلاش عمومی سیف الاسلام قذافی برای انجام چنین تغییراتی صورت می گیرد.

در لیبی، معمرقذافی و پسرش هیچ سمت رسمی ندارند.

روز یکشنبه شورشیان لیبی و نیروهای دولتی به درگیری ها در شهر نفت خیز و راهبردی بریقه ادامه دادند.

در همین حال، روز شنبه یک هیئت دیپلماتیک بریتانیایی وارد بنغازی، شهر تحت کنترل نیروهای مخالف قذافی شد.

این تیم دیپلماتیک، تحت رهبری کریستوفر پرنتیس، دیپلمات ارشد بریتانیایی که هفته گذشته از این شهر دیدن کرد وارد بنغازی شد.

وزارت امورخارجه بریتانیا ضمن تایید این سفر، جزئیات اندکی درباره آن منتشر کرد. این وزارتخانه اعلام کرد پرنتیس درحال مشورت با شورشیان «شورای ملی انتقال» است.

XS
SM
MD
LG