لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۲

درگیری نیروهای مخالف و دولتی لیبی بر سر تصرف شهر بریقه


درگیری نیروهای مخالف و دولتی لیبی بر سر تصرف شهر بریقه
درگیری نیروهای مخالف و دولتی لیبی بر سر تصرف شهر بریقه

میان نیروهای طرفدار معمر قذافی و مخالفان وی، بر سر کنترل شهر استراتژیک نفتی بریقه در شرق لیبی، نبرد سنگینی در جریان است.

بنا به گزارشها هیچ یک از دو طرف نتوانسته است مو قعیت خودرا دراین شهر تثبیت کند.

در همین حال ناتو اعلام کرد تحقیق پیرامون حمله هوایی روز جمعه نیروهای تحت کنترل این سازمان به نیروهای مخالفان در بریقه را آغاز کرده است.

شاهدان می گویند پیش از حمله هوائی، یک گروه از مخالفان دولت با پدافند هوایی به سوی جنگنده های ناتو تیرانداز ی کرد. مشخص نیست این تیراندازی از سوی مخالفان و به نشانه شادی بوده یا نیروهای قذافی درمیان شورشیان، نفوذ کرده اند.

بریقه یکی از چند بندر مهم صادرات نفت لیبی دردریای مدیترانه است که از آغاز درگیریهای این کشور در نیمه فوریه، چندبار میان شورشیان و نیروهای قذافی دست به دست گشته است.

با وجود برتری مهمات سنگین ارتش قذافی بر ساز و برگ نظامی سبک مخالفان، شورشیان می گویند موقعیت خود را در اطراف دانشگاه بریقه تحکیم کرده اند. شورشیان درحال سازماندهی بهتر خود و فرستادن نظامیان کارآزموده به خط مقدم جبهه های درگیری هستند.

دولت لیبی می گوید دست کم شش غیرنظامی در حمله هوایی روز پنجشنبه در روستایی در نزدیکی بریقه کشته شدند.

همچنین مقامات بریتانیایی می گویند دادستان های اسکاتلندی موسی کوسا، وزیر خارجه سابق لیبی را بر سر حمله به هواپیمای مسافری پان ام، بر فراز لاکربی در اسکاتلند، مورد بازجویی قرار خواهند داد.

موسی کوسا، روز چهارشنبه به بریتانیا رفت. مقامات بریتانیایی گفته اند که برای اعضای دولت لیبی، هیچگونه قرارداد عفوی در کار نیست و با چنین افرادی طبق قانون بریتانیا برخورد خواهد شد.

XS
SM
MD
LG