لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۶

افزایش فشار بر قذافی


هیلاری کلینتون وزیر امورخارجه آمریکا در سخنانی در کنفرانس بین المللی لیبی در لندن گفت «ظرف یک هفته ایالات متحده و متحدانش با ایجاد یک منطقه ممنوعه پروازی از یک کشتار بالقوه جلوگیری کردند و یک ارتش در حال پیشروی را متوقف کردند،شرکای بیشتری را به ائتلاف افزودند و فرماندهی نظامی را به ناتو منتقل کردند.»

کلینتون اضافه کرد پاسخ ائتلاف به کمپین بی رحمانه دولت قذافی علیه معترضان یک کوشش بین المللی بوده و نگرانی مشترک ما برای ایمنی شهروندان و حمایت ما از آرمان های مشروع مردم لیبی را منعکس می کند.

وی در عین حال تاکید کرد در حالی که ماموریت نظامی ما بر نجات مردم متمرکز است، ما باید به دنبال کردن هدف گسترده تر به وجود آوردن یک لیبی که نه به یک دیکتاتور، بلکه به مردم تعلق داشته باشد، ادامه دهیم، وزیر امورخارجه آمریکا تصریح کرد افزون بر تلاش های نظامی، از همه ما خواسته می شود به همکاری در سه مسیر: رساندن کمک های انسان دوستانه، زیر فشار گذاشتن و منزوی ساختن رژیم قذافی از طریق تحریم های قاطع و اقدام های دیگر و سوم حمایت از تلاش مردم لیبی برای رسیدن به آرمان هایشان از طریق تغییر سیاسی، ادامه دهیم. در جبهه انسانی تحت رهبری سازمان ملل ما با ناتو، اتحادیه اروپا، دیگر سازمان های بین المللی و شرکای منطقه ای برای کمک رسانی همکاری خواهیم کرد.

کلینتون همچنین گفت «ما نمی توانیم ونباید سعی کنیم اراده خود را به مردم لیبی تحمیل کنیم، اما می توانیم و باید در کنار آنان، که در حال تعیین سرنوشت خود هستند، بایستیم.» وزیر امور خارجه آمریکا افزود «اینک زمان دگرگونی بزرگی برای لیبی و همسایگانش فرارسیده است. ملت ها تحت رهبری دولت های متفاوت و در شرایط گوناگون از آرمان های یکسانی دفاع می کنند - داشتن صدایی در دولتشان، پایان فساد، آزادی از خشونت و هراس، فرصت زیستن با شان انسانی و استفاده بهینه از استعدادهای خداداد. ما می دانیم دستیابی به این اهداف آسان نیست، اما بی تردید از ان ارزشی برخوردار است که با یکدیگر همکاری کنیم.» هیلاری کلینتون گفت «آمریکا در پایبندی به حاکمیت، تمامیت ارضی، و یکپارچگی لیبی به جامعه بین المللی خواهد پیوست.»

XS
SM
MD
LG