لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۵۳

تحقیق ناتو درباره کشته شدن شورشیان لیبی در حمله هوایی


ابراز شادمانی شورشیان لیبی پس از حمله هوایی در بریقه
ابراز شادمانی شورشیان لیبی پس از حمله هوایی در بریقه

ناتو می گوید درباره این ادعا که دست کم ۱۰ تن از مخالفان دولت لیبی در حمله هوایی نیروهای ائتلاف در نزدیکی شهر بریقه کشته شده اند، تحقیق می کند.

شاهدان عینی به منابع خبری گفته اند که حادثه زمانی رخ داد که پیش از حمله در شامگاه جمعه آتشبار ضد هوایی گروهی از جنگجویان به نیروهای ائتلاف شلیک کرد. هر چند هنوز روشن نشده که این اقدام به نشانه شادمانی صورت گرفته و یا هواداران قذافی در میان این نیروها رخنه کرده بودند اما در واکنش متقابل یک کاروان خورو هدف حمله قرار گرفت.

این کاروان به سوی بریقه که یکی از چندین ناحیه نفت خیز در امتداد ساحل مدیترانه است و از زمان آغاز نبرد در نیمه فوریه بارها بین شورشیان و نیروهای رژیم قذافی دست به دست شده، در حرکت بود. جنگجویان شورشی نامجهز آموزش ندیده سعی کرده اند خود را در گروه های منظم تری سازمان دهند و به همین دلیل فرماندهان نظامی سابق را برای هدایت نبرد به خطوط جبهه اعزام کرده اند. در همین حال روز جمعه مصطفی عبدالجلیل، وزیر سابق دادگستری لیبی و یکی از رهبران مخالفان در شهر بنغازی به دولت پیشنهاد آتش بس داد. وی گفت نخست باید سربازان دولتی از شهرهایی که اینک در کنترل دارند، خارج شوند. سپس به محاصره شهرهایی که در کنترل شورشیان است، پایان دهند. وی تاکید کرد که باید به لیبیایی های ساکن شهرهای غرب کشور اجازه داده شود تا آزادانه در مورد سرنوشت خود تصمیم بگیرند.

اما دولت قذافی پیشنهاد آتش بس را یک فریب نامیده و رد کرده است. سخنگوی دولت در طرابلس به خبرنگاران گفت پذیرش درخواست های شورشیان غیر ممکن است، و آنان هرگز صلح پیشنهاد نکرده اند.

دولت لیبی حملات هوایی ائتلاف غرب در حمایت از قطعنامه سازمان ملل متحد را جنایت علیه بشریت نامیده و گفته است روز پنجشنبه در یک حمله هوایی در روستایی در نزدیکی بریقه دست کم شش تن کشته شده اند.

XS
SM
MD
LG