لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۵

اروپا شرایط نجات مالی یونان را آسان می کند


Greece
Greece
اتحادیه اروپا می گوید برای آسان ساختن شرایط سخت نجات مالی یونان آماده می شود، و احتمالا در ماه های آینده با تغییراتی در برنامه ریاضت اقتصادی موافقت خواهد کرد.

در حالی که یونان در پی انتخابات پارلمانی روز یکشنبه در آستانه تشکیل دولت ائتلافی جدیدی قرار دارد، یک مقام اتحادیه اروپا روز سه شنبه گفت با بدترشدن شرایط اقتصادی کشور یونان، حفظ شرایط موحود نجات مالی «ابلهانه» خواهد بود.

او گفت وادار ساختن یونان به پای بندی به تمام شرایط برنامه ۱۶۸ میلیارد دلاری نجات مالی «نشانه ای از توهم خواهد بود.» او گفت کژ خیالی است که گفته شود توافقنامه نجات مالی به تجدید مذاکره نیاز ندارد.

نخست وزیر لوکزامبورگ گفت مقامات ممکن است برخی از شرایط را تغییر دهند.


یونان پنجمین سال رکود را می گذراند و نرخ بیکاری بالا است. آنتونیس ساماراس رهبر محافظه کار حزب دمکراسی نو - که قراراست یک دولت ائتلافی با سوسیالیست ها تشکیل دهد - خواسته است ضرب الاجل دست یابی یونان به هدف مازاد بودجه در ۲۰۱۴ دو سال به تاخیر انداخته شود.

همانند مذاکرات گسترده قبلی اروپا درباره بدهی های عظیم یونان، کوشش برای آسان ساختن شرایط نجات مالی ممکن است با مخالفت آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان روبرو شود. او در وادار ساختن کشورهای وامدار به اقدامات سخت گیرانه ریاضت اقتصادی برای مهار کسری بودجه، رهبری برخی از اعضای حوزه یورو را بر عهده گرفته است. خانم مرکل در اجلاس گروه ۲۰ در مکزیک به خبرنگاران گفت اعتبار دهندگان یونان نیاز دارند برای اطمینان از پای بندی یونان به شرایط نجات مالی، بیدرنگ به آنجا بروند.
XS
SM
MD
LG