لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۱

دیدار اوباما و پوتین در حاشیه اجلاس گروه ۲۰


باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه روز دوشنبه در حاشیه اجلاس گروه بیست در مکزیک دیدار کردند.

دو رهبر در مورد وخیم تر شدن اوضاع سوریه و افزایش خونریزی ها دیدگاه های بسیار متفاوتی دارند.

روسیه که یکی از متحدان دیرینه سوریه است، تاکنون در برابر تلاش های واشنگتن برای میانجی گری و پایان دادن به خشونت در این کشور خاورمیانه مقاومت کرده است. نیروهای حامی پرزیدنت بشار اسد طی سال گذشته به معترضان مخالف دولت حمله کرده اند و روسیه در برابر تحریم های کشورهای غربی و عرب در سازمان ملل متحد علیه سوریه از رهبران دمشق محافظت کرده است.

در شرایطی که رهبران کشورهای اقتصادهای قدرتمند جهان در اجلاس دو روزه ای در مکزیک شرکت کرده اند، رهبران آمریکا و روسیه در حاشیه این اجلاس در منطقه ساحلی لس کابوس دیدار کردند. این اولین دیدار رسمی دو رئیس جمهوری پس از انتخاب مجدد آقای پوتین به مقام ریاست جمهوری روسیه بود.

روابط اخیر آقای اوباما و آقای پوتین حالتی گزنده داشته است و تماس تلفنی مرسوم رهبر ایالات متحده برای تبریک انتخاب مجدد همتای روس خود پس از انتخابات، با تاخیر انجام شد. آقای پوتین اواخر ماه گذشته از سفر به خارج از کشور خودداری کرد و پس از آن نیز در اجلاس گروه هشت شرکت کرد که آقای اوباما در منطقه ای در نزدیکی کاخ ریاست جمهوری در واشنگتن میزبان آن بود.

بن رودز، معاون مشاور امنیت ملی ایالات متحده پیش از دیدار دو رهبر در این اجلاس گفت انتظار می رود آقای اوباما و آقای پوتین «در برخی از موارد به همکاری پایایی» دست یابند در حالی که در موارد دیگری اختلاف نظر دارند. او در عین حال وعده داد ایالات متحده «برای پر کردن شکاف اختلاف نظرها تلاش خواهد کرد».

پرزیدنت اوباما همچنین قرار است در تلاشی به منظور متقاعد کردن اتحادیه اروپا برای اتخاذ اقدام جدی تر به هدف یافتن راهکاری برای بحران بدهی های دولتی در بلوک یورو، روز دوشنبه با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان دیدار کند. با وجودی که رهبران یونان پس از انتخابات پارلمانی روز یکشنبه قصد دارند یک دولت ائتلافی جدید تشکیل دهند، نگرانی های جدیدی در مورد هزینه های فزاینده ارائه وام به اسپانیا پدید آمده اند.

فیلیپ کالدرون، رئیس جمهوری مکزیک و میزبان اجلاس گروه بیست گفت رهبران جهان باید برای واریز کمک های مالی ۴۳۰ میلیارد دلاری به حساب جدید «صندوق جهانی پول» مصمم باشند. این حساب جدید در ماه آوریل افتتاح شد تا برای کشورهای اتحادیه اروپا که واحد پول یورو دارند، کمک مالی فراهم شود. برخی از کشورها هنوز کل مبلغ وعده داده شده را به این حساب واریز نکرده اند.

بحران مالی کشورهای اروپایی در بحبوحه هراس ها پیرامون سقوط مالی کشورهای این قاره و احتمال گسترش آن به سایر کشورهای جهان، اجلاس های اخیر گروه بیست و دیدار رهبران کشورهای قدرتمند جهان را تحت الشعاع قرار داده است.

اما نهادهای سازمان های غیردولتی مصرانه از رهبران این کشورها خواسته اند تا درد و رنج کشورهای فقیر و غیرصنعتی را که بیشترین جمعیت نیازمند جهان در آن ها اقامت دارند را از یاد نبردند.
XS
SM
MD
LG