لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۵۳

تلاش رهبران گروه ۲۰ در پیشبرد رشد اقتصاد جهان


باراک اوباما رییس جمهوری امریکا آخرین روز اجلاس رهبران گروه ۲۰ در مکزیک را در گفت و گو با همتایان خود درباره بحران جاری حوزه یورو خواهد گذراند.

رهبران بزرگترین اقتصادهای جهان روز دوشنبه در بیانیه ای اعلام آمادگی کردند تا کوشش هماهنگی برای پیشبرد رشد اقتصادی آغاز کنند.

برنامه ریاضت اقتصادی در اروپا که آلمان آن را هدایت می کند، کشورهای وامدار نظیر یونان را از خودداری برلین در کاهش محددودیتها - که در برابر کمک نجات مالی وضع شده - آشفته ساخته است.


آقای اوباما در نخستین روز جلسه گروه ۲۰ با آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان ملاقات کرد، با این هدف که دولت های اروپایی را برای برداشتن گامهای قاطع تری جهت حل بحران بلوک یورو زیر فشار بگذارد. کاخ سفید بعد از این ملاقات گفت آقای اوباما از بحث با خانم مرکل درباره گام هایی که رهبران اروپا برای پرداختن به بحران بدهی برداشته اند، «دلگرم» شده است.

رییس جمهوری امریکا بحران بدهی حوزه یورو را مسئول ادامه نرخ بالای بیکاری در امریکا می داند، که ممکن است در انتخابات ماه نوامبر در آمریکا تاثیر بگذارد.

بقیه دیدارهای پیش بینی شده بین آقای اوباما با همتایان اروپایی او در پی طولانی شدن جلسه مذاکرات لغو شد.

رییس جمهوری امریکا روز سه شنبه پیش از بازگشت به واشنگتن بطور خصوصی با رییس جمهوری چین ملاقات می کند.

آقای اوباما تعهد کرده است ۴۳ میلیارد دلار به صندوق نجات مالی اضطراری صندوق بین المللی پول بپردازد. کشورهای برزیل، روسیه و هند نیز تعهد کرده اند هر یک ۱۰ میلیارد دلار به این صندوق بپردازند. این اعتبارات موجودی صندوق نجات مالی را به ۴۵۶ میلیارد دلار افزایش می دهد.

پرزیدنت اوباما روز دوشنبه همچنین با ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه ملاقات کرد، و در باره مجموعه ای از مسائل از جمله جنگ در سوریه با وی به تبادل نظر پرداخت. از زمان بازگشت پوتین به ریاست جمهوری، این نخستین بار است دو رهبر با یکدیگر ملاقات می کنند.
XS
SM
MD
LG