لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۲

نرگس محمدی حجاب اجباری را قبول نکرد؛ مصطفی نیلی: اجازه ملاقات ندادند


جایزه نوبل صلح، نرگس محمدی
جایزه نوبل صلح، نرگس محمدی

وکیل مدافع نرگس محمدی با بیان این که برای ملاقات با موکلش به زندان اوین رفته بود، اعلام کرد که مقامات زندان اجازه ملاقات ندادند، چرا که برنده جایزه صلح نوبل حاضر به رعایت حجاب اجباری نشد.

مصطفی نیلی، وکیل نرگس محمدی، روز سه‌شنبه ۱۸ مهر در شبکه اجتماعی «ایکس» نوشت: «امروز برای ملاقات با خانم نرگس محمدی به زندان اوین رفتم. پس از مدتی انتظار در سالن ملاقات به من اعلام شد به دلیل این که خانم محمدی حاضر به سر کردن روسری و رعایت حجاب اجباری نشده‌اند مسئولان زندان اجازه ملاقات نمی‌دهند.»

نیلی اضافه کرد: «در نتیجه بدون انجام ملاقات از زندان خارج شدم.»

نرگس محمدی در حالی همچنان به حجاب اجباری تن نمی‌دهد که ۲۰ شهریور «به دلیل رعایت نکردن حجاب اجباری در حضور مقامات زندان» مورد «ضرب و شتم» قرار گرفته بود.

پس از اهدای جایزه صلح نوبل به نرگس محمدی، این مدافع حقوق بشر که در بند زنان زندان اوین محبوس است، در گفت‌وگوی تلفنی با پدرش آن روز را «بهترین و باشکوه‌ترین روز در زندان برای همه» توصیف کرد و گفت که در بند زنان شعار «زن، زندگی، آزادی» پیچید و ترانه‌های «برای» و «روسریتو دربیار» را خواندند و برخی از هم‌بندی‌هایش گریستند.

جمشید برزگر، روزنامه نگار، پیشتر در مورد «ابراز خشم مقامات جمهوری اسلامی از اهدای جایزه صلح نوبل به نرگس محمدی» با صدای آمریکا گفت وگو کرده است.

در این حال، جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا، اهدای جایزه صلح نوبل سال ۲۰۲۳ به نرگس محمدی را تبریک گفته و از جمهوری اسلامی خواسته است که او و دیگر فعالان برابری جنسیتی را فورا آزاد کند.

XS
SM
MD
LG