لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۲

آلمان از عواقب قانونی‌کردن مصرف ماری‌جوانا بیمناک است


آلمان در پی قانونی‌کردن مصرف ماری‌جوانا است، اما این کشور از عواقبی زنجیره‌ای که ممکن است در اثر این اقدام دامنگیرش شود بیمناک است. رئیس موسسه اقتصادی دوسلدروف نیز در مورد عواقب اقتصادی این کار هشدار داده است.

دولت ائتلافی اولاف شولتس، از دو سال پیش با کارشناسان بهداشت، اقتصاددانان و کشاورزان در حال مشورت است تا برای رفع موانع قانونی مصرف ماری‌جوانا راهی بیابد.

آلمان در حال بررسی عواقب این مساله است که «به‌زودی تبدیل به بزرگترین بازار بالقوه جهان برای فروش قانونی ماری‌جوانا خواهد شد».

انگیزه اصلی دولت برای قانونی کردن این است که تجارت غیرقانونی این ماده را از بین ببرد و از این طریق به «کنترل کیفیت ماری‌جوانای عرضه‌شونده، جلوگیری از فروش مواد آلوده و محافظت از خردسالان» دست یابد.

نیکلاس کوپارانیس، مدیرعامل بلومول، استارت‌آپی که پس از قانونی‌شدن استفاده پزشکی از ماری‌جوانا در آلمان در سال ۲۰۱۷ تأسیس شد، همچنین از دولت خواسته «فروش ماری‌جوانا را از طریق فروشندگان آنلاین، قانونی کند». او استدلال می‌کند که «دادن اجازه انحصاری فروش به داروخانه‌ها یا مغازه‌های ویژه فروش ماری‌جوانا، توزیع را در شهرها محدود می‌کند و فروشندگان را به حومه شهر سوق می‌دهد».

کوپرانیس می‌گوید: «قانونی‌سازی تنها در صورتی موفقیت‌آمیز خواهد بود که بتوانیم بازار سیاه را خالی کنیم. تنها در صورتی می‌توانیم این کار را انجام دهیم که بتوانیم امکان عرضه گسترده قانونی ماری‌جوانا را در سراسر کشور فراهم کنیم. به‌عنوان مثال، اگر شما فقط تعداد انگشت‌شماری ایستگاه عرضه در بایرن داشته باشید، بازار سیاه زنده خواهد ماند و آلمان به الگویی تبدیل خواهد شد که مشخصا برای هیچ کس قابل تقلید نیست»

با این حال، گروه‌های رفاه جوانان و حمایت از کودکان، به‌شدت از فروش ماری‌جوانا از طریق مسیر‌های تجارت الکترونیکی انتقاد می‌کنند. در جلسه‌ای که پنج‌شنبه برگزار شد، آن‌ها استدلال کردند «اگر دولت می‌خواهد به هدف اعلام‌شده خود در حمایت از خردسالان عمل کند، باید اطمینان حاصل کند که ماری‌جوانا فقط توسط کارکنان آموزش‌دیده و دارای مجوز فروخته می‌شود»

XS
SM
MD
LG