لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۱

وقتی یک سرباز بازنشسته، در قانونی‌شدن ماری‌جوانا در کالیفرنیا نقش داشت


ابتدای سال جدید میلادی، ماری‌جوانا در کالیفرنیا قانونی شده است.
ابتدای سال جدید میلادی، ماری‌جوانا در کالیفرنیا قانونی شده است.

از ابتدای سال نو میلادی، ایالات کالیفرنیا نیز به جمع چند ایالتی پیوست که استفاده و مصرف ماری‌جوانا در آن قانونی شد. هنوز بیش از چهل ایالات در آمریکا استفاده، حمل و حتی برخی مصرف آن را غیرقانونی می دانند.

اما در کالیفرنیا، افراد زیادی در قانونی شدن ماری‌جوانا نقش داشتند. یکی از این افراد یک کهنه سرباز ارتش آمریکاست که سالها پیش با تلاش های خود توانست زمینه قانونی شدن استفاده طبی ماری‌جوانا در این ایالت را فراهم کند.

گاردین در گزارشی نوشت: تلاش و جنبش قانونی کردن ماری‌جوانای طبی، ریشه در سالهای دهه هشتاد و نود بدترین روزهای شیوع بیماری ایدز در آمریکا دارد. در آن زمان، این بیماری، در حقیقت برابر با مرگ بیمار بود و خیلی از افراد مبتلا برای رهائی از درد و برای آسودگی روی به مصرف ماری‌جوانا آوردند.

در محله کاسترو در شهر سانفرانسیسکو در شمال ایالت کالیفرنیا، مردی از سربازان پیشین جنگ ویتنام به نام «دنیس پرون» یک دکان فروش غیرقانونی ماری جوانا برای تامین مواد مورد نیاز آن بیماران تاسیس کرد. او به این تلاش خود بسنده نکرد و تا آنجا پیش رفت که یکی از نویسندگان لایحه ۲۱۵ شد که کالیفرنیا در سال ۱۹۹۶ به عنوان نخستین ایالت به تصویب رساند و استفاده ماری‌جوانای طبی را قانونی کرد.

در میان همه چیزهائی که ماری‌جوانای طبی به ارمغان آورد، تسکین دردهائی است که بیماریهای مرگبار مثل ایدز و سرطان (بخصوص در ایام شیمی درمانی ) ایجاد می کنند.

گرچه پژوهش ها در زمینه استفاده پزشکی از ماری‌جوانا محدود است، یک پژوهش تازه نشان داده که یک چهارم بیماران سرطانی در سیاتل از ماری‌جوانا برای مصارف پزشکی استفاده می کنند.

به علت سال های دراز ممنوعیت، تا همین اواخر مطالعات گسترده ای در مورد ماری‌جوانا و اینکه چقدر مفید است، انجام نگرفته است.

با رای دو سال پیش مردم کالیفرنیا، همزمان با شروع نخستین روز از سال ۲۰۱۸ فروش قانونی ماری‌جوانا برای مصارف تفریحی در ایالت کالیفرنیای آغاز شد. کالیفرنیا تازه‌ترین و بزرگ‌ترین ایالتی است که در آن فروش ماری جوآنا برای مصارف تفریحی قانونی شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG