لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۳

ایالت نیویورک مجازات‌ مصرف تفریحی «ماری‌جوانا»‌ را کاهش داد


نیویورک نتوانست لایحه قانونی شدن مصرف تفریحی ماری‌جوانا را پیش از تعطیلات تابستانی مجالس، تصویب کند.
نیویورک نتوانست لایحه قانونی شدن مصرف تفریحی ماری‌جوانا را پیش از تعطیلات تابستانی مجالس، تصویب کند.

در حالی که اجلاس قانونگذاری در آلبانی، مرکز ایالت نیویورک، به آخرین ساعات خود نزدیک می‌شد، قانونگذاران تمام شب بیدار ماندند که لایحه‌ای به منظور کاستن از مجازات مرتبط با داشتن و مصرف «ماری جوانا» تصویب کنند.

این لایحه را دموکرات‌ها که کنترل مجالس قانونگذاری در نیویورک را بعد از سال ها برای نخستین بار در دست گرفته‌اند، به جای لایحه‌ای برای قانونی کردن مصرف تفریحی ماری‌جوانا که تصویب نشد، در آخرین ساعات روز به مجلس آوردند. به موجب آن، مجازات مصرف تفریحی ماری‌جوانا در ملاء عام به مجازات خلافی در حد خلاف‌های رانندگی کاهش می‌یابد، با جریمه نقدی حداکثر ۵۰ دلار.

لیز کروگر، نماینده دموکرات شهر نیویورک در مجلس نمایندگان ایالتی،‌ که لایحه قانونی شدن مصرف تفریحی ماری جوانا را تهیه کرده بود، در پایان وقت روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت: «بعد از ماه‌ها بحث و مذاکره، به پیشرفت‌های بزرگی دست پیدا کرده بودیم و سرانجام داشتیم به آخر خط نزدیک می‌شدیم، اما دیدیم وقت کافی نیست.» مجالس قانونگذاری نیویورک روز جمعه تعطیلات تابستانی خود را آغاز کردند.

از جمله حامیان لایحه قانونی شدن مصرف تفریحی ماری جوانا، باید از «اندرو کومو» فرماندار ایالت نیویورک نام برد که تا روز آخر همچنان در مصاحبه‌ها با اطمینان از تصویب آن سخن می‌گفت، و اعلام کرد مصوبه جدید را امضاء خواهد کرد.

چگونگی خرج درآمدهای دولت از مالیات فروش ماری‌جوانا یکی از مباحثی بود که تصویب لایحه قانونی شدن ماری‌جوانا را به تاخیر انداخت. نکته دیگر، که در لایحه گنجانده شده بود،‌ به شوراهای شهری اجازه می‌دهد که محلات یا شهرک‌های خود را از شمول قانون آزاد شدن ماری‌جوانا مستثنی کنند.

مانع بزرگ تصویب لایحه قانونی شدن، یک گروه ۹ نفری از قانونگذاران سیاه‌پوست شهر نیویورک بودند که اصرار داشتند دست کم نصف عواید ایالتی از مالیات فروش «ماری جوانا» در محلاتی هزینه شود که از اجرای قانون منع مصرف ماری ‌جوانا بیشترین صدمه را دیده‌اند. در این لایحه قانونی پیش‌بینی شده بود که احکام زندان دست کم ۳۰۰ هزار نفر که به جرم مصرف ماری‌جوانا ملغی شود و سوء پیشینه از پرونده‌های آنها حذف شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG