لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۱

فارس از دستگیری شهروندان ۱۴ کشور در اعتراضات اخیر خبر داد


اعتراضات ایران - مهر ۱۴۰۱
اعتراضات ایران - مهر ۱۴۰۱

رسانه نزدیک به حاکمیت جمهوری اسلامی می‌گوید شهروندان ۱۴ کشور در ارتباط با اعتراضات هفته‌های اخیر ایران بازداشت شده‌اند.

خبرگزاری فارس روز چهارشنبه گزارش داد، بررسی‌ها نشان می‌دهد در جریان اعتراضات اخیر شهروندان ۱۴ کشور، از جمله آمریکا، روسیه، اتریش، فرانسه، بریتانیا، و افغانستان دستگیر شده‌اند که در این میان شهروندان افغانستانی بیشترین تعداد بازداشت‌شدگان را تشکیل می‌دهند.

فارس زمان بازداشت این افراد را اعلام نکرده است.

در این گزارش همچنین نیامده‌ است که آیا این رقم، ۹ تبعه خارجی را که وزارت اطلاعات ایران روز ۸ مهر از بازداشت آنها به دلیل نقش داشتن در اعتراضات پس از کشته شدن مهسا امینی تحت بازداشت پلیس امنیت اخلاقی ایران خبر داد، شامل می‌شود یا نه.

دور جدید اعتراضات از ۲۵ شهریور آغاز شده و در همه استان‌های کشور جریان داشته است.

در جریان این دور اعتراضات که پس از مرگ تحت بازداشت مهسا (ژینا) امینی از سر گرفته شده است، تا کنون شعارهایی از جمله «مرگ بر خامنه‌ای»، «مرگ بر دیکتاتور»، «زن، زندگی، آزادی»، «خامنه‌ای قاتله، حکومتش باطله»، «فتنه ۵۷، عامل هر فلاکت»، «این آخرین پیامه، هدف خود نظامه»، «آذربایجان بیدار است، حامی کردستان است»، «کردستان، چشم و چراغ ایران»، «کشتن برای روسری، تا کی چنین خاک بر سری»، «نه روسری، نه توسری، آزادی و برابری»، «فکر نکنید امروزه، قرار ما هرروزه»، «وای به روزی که مسلح شویم»، «رضا شاه،‌ روحت شاد» داده شده است.

مهسا امینی ۲۲ ساله که به همراه خانواده‌اش از سقز به تهران سفر کرده‌ بود، ۲۲ شهریور توسط گشت ارشاد بازداشت و به مرکز پلیس امنیت اخلاقی، مشهور به بازداشتگاه وزرا منتقل شد. او ساعاتی بعد با آمبولانس به بیمارستان کسری برده شد و در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شد و ۲۵ شهریور جان باخت.

XS
SM
MD
LG