لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۴

گزارش‌ها: غول انرژی چین در نتیجه فشار تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی از پروژه گازی ایران خارج شد


بخش انگلیسی صدای آمریکا - یک شرکت انرژی دولتی چین که به نظر می رسد از پروژه گاز طبیعی در ایران خارج شده است، به خاطر تحریم های ایالات متحده علیه ایران تحت فشار بود.

بیژن زنگنه، وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران، یکشنبه در اظهاراتی خروج «شرکت ملی پترولیوم چین» موسوم به «سی ان پی سی» از پروژه مشترک توسعه میدان گازی «پارس جنوبی» را اعلام کرد.

زنگنه گفت شرکت «پتروپارس» ایران، که پیشتر برای اجرای این پروژه با «سی ان پی سی» و «توتال» فرانسه شریک شده بود، توسعه این میدان گازی را به تنهایی انجام خواهد داد.

در آغاز، یعنی در سال ۲۰۱۷، «توتال» ۵۰.۱ درصد، «سی ان پی سی» ۳۰ درصد، و «پتروپارس» ۱۹.۹ درصد سهام این پروژه مشترک را در اختیار داشتند. «توتال» در اوت ۲۰۱۸، با آغاز اعمال دوباره تحریم های ایالات متحده این پروژه را ترک کرد. هدف از تحت فشار گذاشتن تهران مذاکره بر سر یک توافق جدید برای پایان دادن به برنامه هسته ای و دیگر فعالیت های مخرب جمهوری اسلامی است.

«سی ان پی سی» و دولت چین هیچ کدام درباره پروژه «پارس جنوبی» اظهار نظری نکرده اند.

اما در یک گزارش «وال استریت جورنال» آمده است که یک مدیر اجرایی «سی ان پی سی» پیشتر اذعان کرده بود آن شرکت به دلیل فشارهای ایالات متحده برای یافتن بانک هایی برای انتقال پول به ایران دچار مشکل شده است. بنا بر این مقاله، «بانک کونلون»، متعلق به «سی ان پی سی»، با وجود تاکید علنی بر تصمیم به حفظ روابط کاری اش با تهران، به مشتریانش گفته دیگر قادر به انجام تجارت با ایران نیست.

اهمیت این مسئله برای شرکت «سی ان پی سی» به ویژه از آن جهت است که به نوشته تارنمای این شرکت، یک شرکت وابسته به سی‌ان‌پی‌سی طی چهار سال گذشته «سرمایه گذاری مالی چشمگیری» را در ایالات متحده انجام داده است.

دولت پرزیدنت ترامپ اخیرا چند شرکت کشتیرانی چینی و مدیرانش را برای واردات نفت از ایران هدف تحریم قرار داد. کاخ سفید از ماه مه سیاست ممنوعیت کامل صادرات نفت ایران را به اجرا گذاشته است.

خبرگزاری بلومبرگ در گزارشی نوشته است نقش «سی ان پی سی» در پروژه پارس جنوبی ماه ها نامعلوم بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG