لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۴۱

دویچه وله: تلاش وزیر خارجه آلمان برای کمک به حل بحران سوریه بی‌نتیجه بود


وزیر خارجه آلمان که برای شرکت در نشست جانبی اجلاس امنیتی مونیخ به تهران سفر کرده بود، پس از دیدار با محمد جواد ظریف و حسن روحانی، راهی عربستان شد. اما سخنان وزیر خارجه ایران که عربستان را عامل تشدید خونریزی‌ها در خاورمیانه دانست و اظهار نظر وزیر خارجه عربستان که سیاست‌های ایران در سوریه را استعمارگرانه توصیف کرد نشان داد که او در نزدیک کردن دیدگاه‌های ایران و عربستان برای یافتن راهکار سیاسی در سوریه ناکام مانده است.

یک روز پس از سفر فرانک اشتاین مایر به عربستان، دویچه وله، خبرگزاری بین المللی آلمان، در مقاله‌ای که در وبسایت این خبرگزاری منتشر شد سفر وزیر خارجه آلمان به خاورمیانه را بی نتیجه برآورد کرد.

در مقاله دویچه وله آمده که در سفر اخیر فرانک والتر اشتاین‌مایر به تهران و ریاض، پرسش جنگ داخلی سوریه بارها مطرح شد؛ اما از راه حل خبری نبود. آقای اشتاین مایر در پاسخ به سؤال خبرنگار دویچه وله درباره سوریه به این اکتفا کرد: "ما به عنوان میانجی به اینجا نیامده‌ایم."

به نوشته دویچه وله، وزیر خارجه آلمان که با مقامات ایران و عربستان، دو رقیب عمده منطقه دیدار می‌کرد در یک سخنرانی در تهران گفت: "از ایران خواهیم خواست تا در جامعه بین‌المللی و در برابر همسایگانش، نقشی سازنده ایفا کند." او تنها دو روز بعد حرفش را عوض کرد و گفت: "از عربستان سعودی درخواست می‌کنیم تا به ما در یافتن راه حلی برای سوریه کمک کند."

دویچه وله نوشت ۱۲ سال بود که وزیر خارجه‌ای از آلمان به ایران سفر نکرده بود و برای همین، از آقای اشتاین‌مایر مثل یک ستاره پاپ استقبال شد. ولی وزیر خارجه آلمان در دیدار با مقامات ایرانی حتی درباره لزوم پایبندی ایران به توافق هسته‌ای هم حرفی نزد و بعداً گفت: "احساس می‌کردم که دولت ایران مایل به اجرای توافق است."

عربستان در حال حاضر بزرگترین مخالف بشار اسد در سوریه و مهمترین رقیب منطقه‌ای ایران محسوب می‌شود، در مقابل ایران به شدت از بشار اسد در مقابل شورشیان سوری حمایت می‌کند.

XS
SM
MD
LG