لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۵۴

نقش منطقه‌ای ایران پس از توافق اتمی، محور مذاکرات وزیر خارجه آلمان در تهران


عکس آرشیوی از فرانک والتر اشتاین مایر وزیر خارجه آلمان
عکس آرشیوی از فرانک والتر اشتاین مایر وزیر خارجه آلمان

وزیر خارجه آلمان قرار است روز شنبه در سفری دو روزه وارد تهران شود تا علاوه بر دیدار با مقامات ایرانی، در یک نشست بین‌المللی درباره وضعیت سوریه و نقش ایران در منطقه پس از اجرای توافق جامع اتمی شرکت کند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، "کنفرانس امنیتی مونیخ" با همکاری مؤسسه مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه ایران، مسئول برگزاری این نشست یک روزه در تهران هستند.

برگزارکنندگان نشست تهران روز چهارشنبه در بیانیه‌ای اعلام کردند که فرانک والتر اشتاین مایر وزیر خارجه آلمان و محمدجواد ظریف همتای ایرانی او، با حدود ۶۰ شرکت‌کننده در نشست درباره اوضاع منطقه تبادل نظری "غیررسمی" خواهند داشت.

وزیران امور خارجه افغانستان و عراق، نخست وزیر اقلیم کردستان عراق و معاون نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه، در میان دعوت شدگان به این نشست هستند؛ هرچند به گفته آسوشیتدپرس، هنوز نمی‌توان حضور قطعی آنها را بطور مستقل تایید کرد.

خبرگزاری ایرنا نیز با اعلام این که تعدادی از نمایندگان پارلمان آلمان و یک هیات فرهنگی وزیر خارجه آلمان را همراهی می‌کنند، گفت اشتاین مایر علاوه بر همتای ایرانی خود، با حسن روحانی رئیس جمهوری و علی لاریجانی رئیس مجلس ایران دیدار خواهد کرد.

رسانه‌های ایران از نشست یک روزه تهران، به عنوان نشست مقدماتی کنفرانس امنیتی مونیخ که همه ساله در شهر مونیخ آلمان برگزار می‌شود، یاد کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG