لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۳۴

آلمان بقایای اجداد بومیان هاوایی را به زادگاه‌شان بازمی‌گرداند


عکس تزئینی - آرشیو
عکس تزئینی - آرشیو

نهاد ناظر بر موزه‌های برلین بقایای مربوط به اجداد مردم هاوایی را که توسط یک طبیعت شناس آلمانی در قرن نوزدهم میلادی جمع آوری شده بود، به مقامات هاوایی تحویل خواهد داد.

به گزارش آسوشیتدپرس، بنیاد میراث فرهنگی پروس اعلام کرد که بقایای ۳۲ فرد که تاریخ‌شناس‌ها به آنها «ایوی کوپونا» می‌گویند را به نماینده دفتر امور هاوایی، یک آژانس دولتی نیمه خودمختار که توسط بومیان هاوایی اداره می شود، تحویل خواهد داد.

کلودیا روت، وزیر فرهنگ آلمان، در بیانیه‌ای گفت: «بقایای انسان مربوط به [فرهنگ] استعماری، در موزه‌ها و دانشگاه‌های ما جایی ندارد» و تاکید کرد که «بازگشت آنها باید در اولویت قرار گیرد.»

این بقایا بخشی از مجموعه‌ای بود که بنیاد میراث در سال ۲۰۱۱ از بیمارستان دانشگاهی «شاریته» در برلین، یکی از بزرگترین مراکز پژوهش‌های پزشکی در آلمان، تحویل گرفت.

بیمارستان دانشگاهی «شاریته» در برلین، - آرشیو
بیمارستان دانشگاهی «شاریته» در برلین، - آرشیو

به گفته این بنیاد، استخوان‌ها توسط «هرمان اتو فینش» طبیعت‌شناس و کلسیونر آلمانی در حدود سال ۱۸۸۰ در طول سفرش به اقیانوس آرام جنوبی به دست آمد و به برلین فرستاده شد.

هرمان اتو فینش
هرمان اتو فینش

بیشتر استخوان‌ها احتمالاً مربوط به چند صد سال قبل هستند و از ساحلی در وایمانالو در جزیره «اوآهو» هاوایی گردآوری شدند. بنیاد میراث فرهنگی پروس گفت، دو جمجمه دیگر از مکانی در هاوایی به دست آمده که نمی‌توان آنها را به طور دقیق شناسایی کرد.

گفتگو‌ بر سر بازگرداندن بقایای اجساد از سال ۲۰۱۷ ادامه داشت. بنیاد آلمانی گفته است بقایای انسانی که «زمینه استعمارگری» دارند را - در صورت شناسایی منشاء اصلی آنها - به کشورها و گروهای مربوط اگر خودشان بخواهند، باز می‌گردانند.

کنده‌کاری های بومیان هاوایی
کنده‌کاری های بومیان هاوایی

علاوه بر بقایای انسانی، بنیاد میراث برلین قصد دارد امسال ابزار تدفینی را که در حدود سال ۱۸۸۵ از غارهای دفن اجساد هاوایی برداشته شده بودند، به خاستگاه اصلی‌شان بازگرداند.

XS
SM
MD
LG