لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۸

کارشناسان: مومیایی ۸۰۰ ساله پرو متعلق به یک مرد جوان است


مومیایی ۸۰۰ ساله جسد یک مرد جوان است
مومیایی ۸۰۰ ساله جسد یک مرد جوان است

کارشناسان می‌گویند جسد مومیایی شده‌ای که یک هفته پیش در سایت باستان‌شناسی «کاهامارکیا» در ۲۵ کیلومتری لیما، پایتخت پرو کشف شد، متعلق به مرد جوانی بین ۲۵ تا ۳۰ ساله است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، قدمت این مومیایی بین ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ سال تخمین زده شده است و به دوران پیش از تسخیر پرو توسط اسپانیا باز میگردد.

یک باستان‌شناس که در کاوش و حفاری یک سایت باستانی در پرو همکاری داشته است، حدود یک هفته پیش اعلام کرد تیمی از کارشناسان یک جسد مومیایی‌شده را که قدمت آن دست‌کم به ۸۰۰ سال قبل می‌رسد در سواحل مرکزی آن کشور کشف کرده‌اند.

به گزارش رویترز، بقایای مومیایی‌شده متعلق به فردی از یک فرهنگ باستانی است که بین سواحل و رشته‌‌کوه‌های این کشور آمریکای جنوبی شکل گرفته بود.

پیتر وان دالن لونا، باستان‌شناس دانشگاه ایالتی سن مارکوس گفت: «ویژگی اصلی این مومیایی این است که تمام بدن، در حالی که دست‌ها روی صورت قرار گرفته، با طناب بسته شده است.» به گفته او، این مشخصه بخشی از آیین محلی تشییع جنازه بوده است.

وی گفت که بقایا به فردی متعلق است که در ارتفاعات رشته کوه «آند» در پرو زندگی می‌کرد.

این جسد مومیایی‌شده در داخل یک دخمه آرامگاهی زیرزمینی در حومه شهر لیما، پایتخت پرو، کشف شد. آقای وان دالن لونا گفت، در این آرامگاه هدایای تدفینی از جمله آثار سفالی، ابزارهای سنگی، و بقایای گیاهی نیز وجود داشت.

پرو جایگاه «ماچو پیچو»، شهر باستانی اینکاها، است. این مکان از جاذبه‌های گردشگری محسوب می‌شود و صدها مکان باستان‌‌شناسی از فرهنگ‌هایی که قبل و بعد از امپراتوری اینکاها شکل گرفته‌اند، در آن قرار دارند.

امپراتوری اینکاها ۵۰۰ سال پیش بخش بزرگی از آمریکای جنوبی، از جنوب اکوادور و کلمبیا گرفته تا مرکز شیلی، را زیر سلطه خود داشت.

XS
SM
MD
LG