لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۱۵

ایران و روابط تجاری اروپا و آمریکا محور مذاکرات صدراعظم آلمان در واشنگتن


دیدار آنگلا مرکل صدراعظم آلمان با دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در کاخ سفید - ۱۷ مارس ۲۰۱۷

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان هفتم اردیبهشت ماه در واشنگتن با دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده ملاقات خواهد کرد و به گفته یک مقام ارشد آمریکایی اختلاف نظر کشورهای اروپایی با واشنگتن بر سر توافق هسته‌ای ایران و مناقشه تجاری که بر روابط تجاری آمریکا و اتحادیه اروپا سایه انداخته است، در کانون گفت‌وگوهای دو رهبر خواهد بود.

سفر صدراعظم آلمان به آمریکا سه روز بعد از دیدار امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه با پرزیدنت ترامپ در کاخ سفید صورت خواهد گرفت. این دیدارها در آستانه ضرب الاجلی است که پرزیدنت ترامپ برای اصلاح توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ قدرت‌های جهانی با ایران تعیین کرده است.

پرزیدنت ترامپ گفته است در صورتی که کنگره آمریکا و متحدان اروپایی نقایص برجام را رفع نکنند، از تایید پایبندی تهران به توافق، که از آن با عنوان برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام نیز یاد می‌شود، خودداری خواهد کرد.

پرزیدنت ترامپ می‌گوید، در برجام آزمایش موشک‌های بالیستیک و فعالیت‌های بی‌ثبات کننده تهران در منطقه نادیده گرفته شده است. ضمن آن که، دوره زمانی ممنوعیت غنی سازی نیز در این توافق محدود است و دست تهران پس از اتمام این محدودیت زمانی برای ادامه فعالیت هایش با هدف تولید سلاح اتمی باز خواهد ماند.

دیدارهای رهبران فرانسه و آلمان با رئیس جمهوری آمریکا همچنین در آستانه لغو معافیت موقتی اتحادیه اروپا بر واردات فولاد و آلومینیوم به ایالات متحده انجام می‌گیرد.

پرزیدنت ترامپ معتقد است به آمریکا در روابط تجاری اش با جهان اجحاف شده است و می‌گوید «ما در توافق‌های تجاری همواره در اقلیت بوده‌ایم و این عادلانه نیست. از این رو، در حال گفت‌وگو با سازمان جهانی تجارت، با نفتا، با چین و همینطور با اتحادیه اروپا هستیم. و می‌خواهم بگویم تک تک آنها می‌خواهند با ما مذاکره کنند.»

صدراعظم آلمان در یک مکالمه تلفنی در هفته گذشته از پرزیدنت ترامپ خواسته بود با در نظر گرفتن نظام تجاری بین المللی در باره روابط تجاری آمریکا با اتحادیه اروپا مذاکره کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG