لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۴

نتانیاهو با وزیران خارجه فرانسه و آلمان ترمیم توافق هسته ای ایران را به بحث می‌گذارد


گزارشی از هرب کینون در روزنامه جروسلم پست

با نزدیک شدن به ضرب الاجل دوازدهم ماه مه برای تصمیم گیری پرزیدنت دونالد ترامپ درباره فرجام برجام، وزیران خارجه فرانسه و آلمان که در حال حاضر بر سر تغییرات احتمالی در توافق هسته ای به همراه بریتانیا با واشنگتن مذاکره می کنند، دوشنبه با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، ملاقات کردند.

نتانیاهو پیش از دیدار با ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه، با اشاره به ایران گفت فرانسه و اسرائیل لازم است هنگام مبارزه با تروریست ها و همچنین هنگام مبارزه با «رژیم حامی ترور در هر کجا» در کنار هم بایستند.

در میان سه کشور اروپایی درگیر مباحثات بر سر برجام، فرانسه بیش از همه برای سخت ترین تغییرات، به منظور جلب رضایت دولت ترامپ و نگاه داشتن واشنگتن در برجام، فشار آورده است.

اگر چه اسرائیل به طور مستقیم در این گفتگوها حضور ندارد، اما به گفته مقام های دیپلماتیک در جریان تحولات قرار می گیرد.

کانال ۱۰ اسرائیل گزارش داد که نتانیاهو به وزیران خارجه اروپایی گفته است آمریکا احتمالا توافق هسته ای ایران را ترک خواهد کرد. بنا بر این گزارش، وقتی هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان، گفت آلمان فکر می کند داشتن یک توافق بهتر از آلترناتیو است، نتانیاهو پاسخ داد: «توافق مونیخ در سال ۱۹۳۸ هم یک توافق بود.»

نتانیاهو کمی بعدتر با هیات قانونگذاران دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا و در راس آن ها ننسی پلوسی دیدار کرد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG