لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۵

اتحادیه اروپا بررسی تحریم‌ جدید ایران را آغاز کرد؛ تصمیم‌ نهایی تا ۲۷ فروردین


نمایندگان کشورهای عضو اتحادیه اروپا پیشنهاد اخیر بریتانیا، فرانسه و آلمان برای اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران با هدف جلب رضایت آمریکا و جلوگیری از خروج واشنگتن از توافق جامع هسته‌ای سال ۲۰۱۵ را روز چهارشنبه مورد بحث قرار دادند و احتمال دارد ماه آینده میلادی در نشست وزیران خارجه درباره آن تصمیم‌گیری کنند.

خبرگزاری رویترز در گزارشی با ذکر این مقدمه به نقل از منابع دیپلماتیک نوشت، تصمیم نهایی درباره ایده اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران بابت برنامه موشکی بالیستیک و نقش آن کشور در جنگ سوریه، تا پیش از نشست ۲۷ فروردین (۱۶ آوریل ) شورای وزیران خارجه اتحادیه اروپا در لوکزامبورگ یا همزمان با برگزاری آن گرفته خواهد شد.

رویترز اواخر اسفند ماه با استناد به سندی محرمانه که به رؤیت آن خبرگزاری رسیده بود، از پیشنهاد بریتانیا، فرانسه و آلمان، سه قدرت اروپایی امضا کننده توافق جامع اتمی ۲۳ تیر ۱۳۹۴ با ایران خبر داد، که با اعمال تحریم‌های جدید بر تهران، دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده را برای ماندن در توافق و در نتیجه خفظ آن ترغیب کند.

ایران و شش قدرت جهانی عضو گروه ۱+۵، شامل ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان، پس از بیش از یک دهه گفت‌وگوی دیپلماتیک موفق شدند ۱۴ ژوئیه ۲۰۱۵ در وین پایتخت اتریش به یک توافق جامع و نهایی بر سر برنامه بحث‌برانگیز هسته‌ای تهران دست یابند.

دونالد ترامپ که در دوران تبلیغات انتخاباتی و پیش از آغاز به کار دولت خود در اول بهمن ۱۳۹۵ برجام را یک «توافق بد» خوانده، با این استدلال که ایران با ادامه برنامه موشکی بالیستیک و همچنین فعالیت‌های بی‌ثبات کننده خود در منطقه روح برجام را نقض می‌کند پایبندی تهران را به توافق تایید نکرده و خواستار اصلاح آن شده است.

پرزیدنت ترامپ پیشتر اعلام کرده اگر توافق هسته ای ایران تا اردیبهشت (ماه می میلادی) اصلاح نشود و شرایطی که او تعیین کرده، اعمال نشود، از آن خارج خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG