لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۸

وزیر خارجه آلمان به صدای آمریکا: همچنان با مردم ایران، به‌ویژه زنان، ابراز همبستگی می‌کنم


آنالنا بائربوک، وزیر امور خارجه آلمان - آرشیو
آنالنا بائربوک، وزیر امور خارجه آلمان - آرشیو

به دنبال برخی انتقادها از ارسال پیام‌ تسلیت دولت آلمان به جمهوری اسلامی، وزیر امور خارجه این کشور اروپایی به صدای آمریکا گفت، ابراز همدردی و انسانیت را نمی‌توان تقسیم‌بندی کرد؛ اما او در عین حال بر همبستگی با مردم ایران تاکید کرد.

آنالنا بائربوک در پاسخ به پرسش کتبی صدای آمریکا در مورد این انتقاد که تسلیت به حکومت ایران از یک سو و ابراز همدردی با مردم ایران از سوی دیگر از دید مخالفان در تناقض با یکدیگر هستند، گفت انسانیت را نمی‌توانیم تقسیم‌بندی کنیم.

او نوشته است، «انسانیت را نمی‌توانیم تقسیم‌بندی کنیم و به همین دلیل است که من برای همه کسانی که پدر یا برادر شوهر، یا مادرشان، یا هر کس دیگری را از دست می‌دهند، ابراز همدردی خواهم کرد. باید خود را جای آنها قرار داد.»

وزیر امور خارجه آلمان در ادامه تاکید کرد، «اما من همچنان با مردم ایران، و از همه مهم‌تر با زنان ایران، ابراز همبستگی می‌کنم.»

ارسال پیام تسلیت برخی کشورهای غربی و سازمان‌های بین‌المللی به جمهوری اسلامی در پی کشته شدن ابراهیم رئیسی و حسین امیرعبداللهیان و هیئت همراه او در روز یکشنبه ۳۰ اردیبهشت، انتقادهای گسترده‌ای در پی داشته است.

شماری از قانون‌گذاران اروپایی از ابراز همبستگی مقام‌های اروپایی با حکومت ایران انتقاد کردند و بسیاری از کاربران در رسانه‌های اجتماعی با همرسانی هشتگ «از جانب من نیست» (#NotInMyName) مخالفت خود را با این اقدام اعلام کردند.

در ایالات متحده، سیاستمداران عمدتا جمهوری‌خواه در ادامه مخالفت‌ها با پیام تسلیت دولت جو بایدن برای مرگ رئیس دولت سیزدهم جمهوری اسلامی، ابراهیم رئیسی را «قصاب تهران» خواندند و همدردی برای مرگش را تقبیح کردند.

دولت آمریکا در پاسخ به این انتقادها، بر تداوم حمایت خود از مردم ایران تاکید کرده است.

گیلاد اردان نماینده دائم اسرائیل در سازمان ملل متحد نیز با انتشار ویدیویی در شبکه اجتماعی ایکس، به ادای احترام اعضای شورای امنیت این سازمان به مرگ ابراهیم رئیسی و همراهانش واکنش نشان داد و این اقدام را «افتضاح» خواند.

XS
SM
MD
LG