لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۴

آلمان درباره سفر یک مقام ارشد طالبان به این کشور تحقیق می‌کند


طالبان
طالبان

وزارت امور خارجه آلمان اعلام کرد درباره سفر عبدالباری عمر، رئیس اداره ملی تنظیم غذا و داروی طالبان، به این کشور تحقیق می‌کند.

این وزارتخانه با انتشار پیام‌هایی در رسانه اجتماعی ایکس ضمن محکوم کردن حضور این مقام ارشد طالبان در آلمان تصریح کرده که آنها برای عبدالباری عمر ویزا صادر نکرده بودند و سفر این مقام طالبان به اطلاع آنها نرسیده بود.

وزارت امور خارجه آلمان تصریح کرده طالبان را به رسمیت نمی‌شناسد و تا زمانی که نقض حقوق بشر به‌ویژه حقوق زنان و دختران افغانستانی از سوی طالبان ادامه داشته باشد، عادی‌سازی روابط با طالبان انجام نخواهد شد.

انتشار ویدیوی سخنرانی روز پنجشنبه ۲۵ آبان عبدالباری عمر در نشستی به میزبانی یک سازمان نزدیک به حکومت ترکیه با عنوان «اتحادیه مسلمانان ترک» در شهر کلن آلمان، انتقادات گسترده‌ای را به همراه داشته است.

به گزارش رادیو ار.اف.ای فرانسه، این مقام طالبان برای شرکت در یک نشست بین‌المللی درباره محصولات کشاورزی در لاهه از هلند ویزای شینگن دریافت و پس از پایان نشست مزبور با استفاده از همان ویزا به بلژیک و آلمان نیز سفر کرده بود.

وزیر بهداشت و ورزش هلند نیز که در حاشیه این نشست با عبدالباری عمر عکس گرفته بود، پوزش خواست و گفت برای حقوق بشر، به‌ویژه حقوق زنان، ایستادگی می‌کند و نمی‌خواهد با طالبان هیچ نسبتی داشته باشد.

گروه طالبان همزمان با خروج کامل نیروهای آمریکایی از افغانستان در تابستان ۱۴۰۰، قدرت را در این کشور در دست گرفت. نقض گسترده حقوق بشر به‌ویژه زنان و دختران افغانستانی از سوی این گروه اسلامگرا موجب شده تا کنون هیچ دولتی در جهان حاکمیت طالبان بر افغانستان را به رسمیت نشناسد.

XS
SM
MD
LG