لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۳۸

تشدید بحران پناهجویان در مرزهای بلاروس و لهستان؛ رهبران آلمان و بلاروس تلفنی گفت‌وگو کردند


پناهجویان در محل پاسگاه بازرسی در مرز بلاروس و لهستان در نزدیکی شهر گرودنو، بلاروس - ۲۴ آبان ۱۴۰۰
پناهجویان در محل پاسگاه بازرسی در مرز بلاروس و لهستان در نزدیکی شهر گرودنو، بلاروس - ۲۴ آبان ۱۴۰۰

در پی تشدید بحران پناهجویان در مرزهای بلاروس و لهستان، رئیس جمهوری بلاروس و صدراعظم آلمان تلفنی درباره مشکلات پناهجویان مذاکره کردند و بر ارائه کمک‌های لازم بشردوستانه برای حل این بحران تاکید کردند.

الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس، و آنگلا مرکل، کفیل صدراعظمی آلمان، در تماس تلفنی درباره راهکارهای لازم برای حل بحران موجود در مرزهای این کشور رایزنی و تبادل نظر کردند.

در این گفت‌وگوی ۵۰ دقیقه‌ای، این دو مقام به توافق رسیدند که در گام نخست وضعیت پناهجویان از کشورهای خاورمیانه در مرزهای مشترک بلاروس با لهستان، لیتوانی و لتونی را مورد بررسی قرار دهند، و سپس راه‌های ممکن برای حل و فصل اساسی مشکل به منظور کاهش وخامت اوضاع مورد بررسی قرار گیرد.

این تماس تلفنی در حالی انجام شد که جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، پیشتر اعلام کرده بود که این اتحادیه به زودی تحریم‌های جدیدی را علیه بلاروس به دلیل بحران پناهجویان اعمال خواهد کرد.

پناهجویان در مرز بلاروس و لهستان در نزدیکی شهر گرودنو، بلاروس - ۲۴ آبان ۱۴۰۰
پناهجویان در مرز بلاروس و لهستان در نزدیکی شهر گرودنو، بلاروس - ۲۴ آبان ۱۴۰۰

اتحادیه اروپا، بلاروس را به تشویق هزاران پناهجو به عبور از مرزهای این کشور و ورود به کشورهای اروپایی متهم کرده و گفته است که امکان دارد تحریم‌های جدیدی را علیه مینسک و شرکت‌های هواپیمایی حامل مهاجران اعمال کند.

از ماه اوت هزاران زن و مرد و کودک پناهجو در مرز غربی بلاروس و لهستان جمع شده‌اند که اغلب از عراق، یمن و سوریه به آنجا رفته‌اند و در هوای بسیار سرد در انتظار و امید ورود به اتحادیه اروپا هستند.

XS
SM
MD
LG