لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۱۹

اتحادیه اروپا: بلاروس در بحران مهاجران از روش‌های «گانگستری» استفاده می‌کند


پلیس و مرزبان‌های لهستانی در مرز بلاروس - ۹ نوامبر ۲۰۲۱
پلیس و مرزبان‌های لهستانی در مرز بلاروس - ۹ نوامبر ۲۰۲۱

صدها مهاجر روز سه‌شنبه در هوای بسیار سرد در نزدیکی مرز بلاروس و لهستان جمع شدند تا خود را به اتحایه اروپا برسانند. در آن منطقه سیم‌های خاردار و مرزبانان لهستانی مانع از عبور آنها از مرز بلاروس می‌شوند.

به نوشته رویترز، اتحادیه اروپا الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس، را متهم کرده است که در مسئله بحران مهاجران از روش‌های «گانگستری» استفاده می‌کند. این اتحادیه وعده داد که تحریم‌های بیشتری را علیه بلاروس وضع خواهد کرد.

خبرنگاران رویترز بعد از ظهر سه شنبه دیدند که مرزبانان لهستانی گروهی از مهاجران کرد عراقی را در جنگلی در سمت مرز لهستان بازداشت کردند. یک گروه حقوق بشری می‌گوید آنها ۱۶ نفر هستند و نیروهای لهستانی و بلاروسی چند بار آنها را به سمت یک‌دیگر فرستاده‌اند.

در بحران مهاجران و اختلاف بلاروس با اتحادیه اروپا تاکنون دست کم هفت مهاجر جان باخته‌اند.

لهستان و دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا حکومت لوکاشنکو را متهم کرده‌اند که به تلافی تحریم‌های حقوق بشری وضع شده علیه بلاروس، مهاجران خاورمیانه‌ای، افغانستانی، و آفریقایی را به عبور غیرقانونی از مرزهای اتحادیه اروپا تشویق می‌کند.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، با اشاره به یک توافق قبلی اتحادیه اروپا با ترکیه، پیشنهاد کرد که اتحادیه اروپا به بلاروس نیز کمک مالی کند تا جریان عبور مهاجران را متوقف کند.

کمیسیون اروپا اعلام کرد که اکنون حدود دو هزار مهاجر به مرز رسیده‌اند و برخی از آن‌ها را می‌توان در اطراف چادرها و آتش‌هایی که در بلاروس و در آن سوی حصار مرزی لهستان ایجاد کرده‌اند، دید.

یک سخنگوی کمیسیون اروپا این وضعیت را بخشی از «رویکرد غیرانسانی و واقعا گانگستری رژیم لوکاشنکو» دانست و گفت: «او به مردم دروغ می‌گوید، از مردم سوء استفاده می‌کند و آنها را با وعده دروغین ورود آسان به اتحادیه اروپا به بلاروس می‌آورد.»

XS
SM
MD
LG