لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۵

پلیس لهستان از پیدا کردن جسد یک «مرد سوری» در مرز با بلاروس خبر داد


نیروهای لهستانی در منطقه‌ای مرزی مهاجران در بلاروس را تحت نظر دارند - ۲۲ آبان ۱۴۰۰
نیروهای لهستانی در منطقه‌ای مرزی مهاجران در بلاروس را تحت نظر دارند - ۲۲ آبان ۱۴۰۰

پلیس لهستان روز شنبه اعلام کرد که جسد یک مرد جوان سوری در لهستان و در نزدیکی مرز با بلاروس پیدا شده است.

به گزارش رویترز، این در حالی است که تنش‌ها بر سر بحران مهاجرانی که سعی خود را از بلاروس به اتحادیه اروپا برسانند، افزایش یافته است.

اتحادیه اروپا می‌گوید مینسک این مهاجران را به طور سازماندهی شده به سمت اتحادیه اروپا می‌راند.

هزاران مهاجر خاورمیانه‌ای در شرایط یخبندان در مرز میان بلاروس با دو کشور عضو اتحادیه اروپا، یعنی با لهستان و لیتوانی، پناه گرفته‌اند و همسایگان بلاروس به آنها اجازه عبور نمی‌دهند.

حداقل هشت نفر از این مهاجران پیشتر جان خود را از دست داده‌اند و با فرارسیدن شرایط سخت زمستانی، نگرانی‌ها در مورد امنیت مهاجران در آن منطقه افزایش یافته است.

یک سخنگوی پلیس لهستان به رویترز گفت یک کارگر جنگل پلیس را از پیدا شدن جسد یک مرد جوان مطلع کرد. این سخنگو گفت که جسد و گذرنامه این مرد روز جمعه پیدا شده است.

سخنگوی پلیس لهستان گفت: «این مرد، جوانی با ملیت سوری و حدود ۲۰ ساله است.» او گفت: امکان تعیین علت مرگ او در محل ممکن نبود.

همسایگان بلاروس هشدار داده‌اند که وضعیت مهاجران و تلاش آنها برای رسیدن به اتحادیه اروپا ممکن است به یک درگیری نظامی تبدیل شود و جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده نیز نگرانی خود را ابراز کرده است.

بلاروس روز شنبه اعلام کرد که تعداد مهاجرانی که خود را به یک کمپ موقت در مرز می‌رسانند هر روز در حال افزایش است و یک گروهی از مهاجران که تا حدود ۱۰۰ نفر هستند از مرز لهستان عبور کرده و وارد قلمروی لهستان شده‌اند.

وزیر کشور لهستان، تخمین زد که حدود ۱۵۰۰ نفر در مرز با این کشور اردو زده‌اند.

اتحادیه اروپا بلاروس را متهم می‌کند که به تلافی تحریم‌های اعمال شده این اتحادیه بر مینسک، از طریق تشدید بحران مهاجران تلاش دارد اتحادیه اروپا را تحت فشار قرار دهد.

مینسک این موضوع را رد می‌کند. روز شنبه نیز ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، یکی از متحدان اصلی الکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهوری بلاروس، گفت که کشورهای غربی در نهایت مسئول این بحران هستند.

اما، برخی از پناهجویان می‌گویند که نیروهای بلاروس به آنها کمک کردند تا از مرز عبور کنند.

ارتش لهستان روز شنبه تصاویری را منتشر کرد که در آن گروهی متشکل از حدود ۵۰ مهاجر دیده می‌شد. و به گفته ارتش لهستان، در این تصاویر نیروهای بلاروس در حال اسکورت کردن مهاجران در آن سوی مرز دیده می‌شوند.

XS
SM
MD
LG