لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۴۶

هکرهای آلمانی می گویند رمز آیفون جدید را شکستند


گروهی از هکرهای آلمانی ادعا کرده اند که رمز اسکنر اثر انگشت آیفون تازه به بازار آمده را شکسته اند. این ادعا دو روز پس از رونمایی از تلفن های جدید شرکت اپل مطرح شده است که وعده داده بود با استفاده از اثر انگشت صاحب تلفن از اطلاعات شخصی افراد محافظت خواهد کرد.

اثبات این ادعا برای شرکت اپل شرم آور خواهد بود چرا که این شرکت به دلیل وجود همین اسکنر، تلفن خود را مدل های جدید تلفن های ساخت شرکت سامسونگ و دیگر تلفن های هوشمند موجود در بازار که از سیستم اندروید گوگل استفاده می کنند، برتر می دانست.

دو کارشناس امنیتی سرشناس آیفون به رویترز گفته اند که به گمان آن ها این گروه آلمانی معروف به « Chaos Computing Club» موفق شده است تا رمز شناسایی اثر انگشت تلفن اپل را بشکند گرچه آن ها به شخصه از این برنامه نرم افزاری نمونه برداری نکرده اند.

چارلی میلر، یکی از نویسندگان «کتاب راهنمای هکر iOS » است که کار خود را «شکستن کامل» امنیت رمز اسکنر اثر انگشت این تلفن خوانده است. او گفته است «این موفقیت راهگشای فرصت جدیدی برای هکرها خواهد بود».

نماینده شرکت اپل هنوز در این مورد اظهارنظر نکرده است.

«Chaos Computing Club» یکی از بزرگترین و معتبرترین گروه های هکر جهان محسوب می شود. این گروه با انتشار یک نوار ویدئویی روی تارنمای خود نشان می دهد فردی با یک اثر انگشت جعلی موفق می شود تا به رمز تلفن آیفون 5S دسترسی پیدا کند. این ویژگی یکی از معدود فن آوری های جدید و مدرنی بود که به جدیدترین نسخه آیفون افزوده شده است.

این گروه همچنین ادعا کرده است که به این دلیل رمز اثر انگشت را هدف حمله خود قرار داده است که ثابت کند گزارش هایی که در مورد قدرت و توانایی خارق العاده این نرم افزار منتشر شده اند، ادعایی بیش نیستند.

هکری به نام استارباگ در تارنمای این گروه گفته است «هیچگاه نباید برای حفظ امنیت چیزی از اثر انگشت استفاده کرد چون ما اثر انگشت خود را در هر نقطه ای به جای می گذاریم بنابراین طراحی یک اثر انگشت جعلی بسیار ساده است».

بنا به گفته این گروه، با عکسبرداری از اثر انگشت موجود در اسکنر یک کاربر آیفون، آن را روی یک صفحه شفاف مورد استفاده برای قالب «انگشت مصنوعی» چاپ کرده است.

شرکت «Chaos Computing Club» گفته است برای شکستن رمز «اکثریت قریب به اتفاق» سنسورهای اثر انگشت موجود در بازار نیز از همین روش استفاده می شود.
دینو دای زاوی، یکی از نویسندگان کتاب «کتاب راهنمای هکر iOS» نیز گفته است «این شرکت تقلب و یا در مورد توانایی های خود مبالغه نمی کند، به ویژه زمانی که سعی می کنیم یک پیام سیاسی ارسال کنیم».

اسکنر اثر انگشت آیفون های جدید موسوم به «Touch ID» یکی از ویژگی های عمده تلفن های جدید آیفون 5S هستند که کاربران می توانند رمز امنیتی دستگاه های خود را با اثر انگشت باز کنند.

داده های کاربران رمزبندی شده هستند و در یک تراشه پردازنده امن A7 تلفن ذخیره می شوند.

کارشناسان امنیتی که برای شکستن رمز اثر انگشت آیفون به اولین هکرها جایزه نقدی پیشنهاد کرده بودند، گفته اند اطلاعاتی را که روی تارنمای این شرکت آلمانی منتشر شده است، مورد ارزیابی قرار داده اند اما به سند و مدرک بیشتری نیاز دارند.

نیک دپتریلو، پژوهشگر امنیتی تلفن همراه که این رقابت را با یک رابرت گراهام، کارشناسی امنیتی دیگری آغاز کرد، گفته است «ما صرفاً در انتظار دریافت ویدئوی کامل این هک هستیم تا بتوانیم ادعای آن ها را قدم به قدم ثابت کنیم».

این دو کارشناس هر یک با اختصاص ١٠٠ دلار و طراحی یک تارنما رقابت برای شکستن رمز اثر انگشت آیفون آغاز کردند اما تا امروز ١٣ هزار دلار پول نقد جمع آوری شده است و هنوز مشخص نیست که این شرکت آلمانی دریافت کننده همه رقم این جایزه باشد، حتی اگر کارشناسان امنیتی آن ها را برنده اعلام کنند.
XS
SM
MD
LG