لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۰

وزیر خارجه آلمان به ایران سفر می کند


فرانک والتر اشتاین مایر، وزیر خارجه آلمان روز دوشنبه از قصد خود برای سفر به ایران در ماه اکتبر خبر داد. به گزارش خبرگزاری رویترز سفر اشتاین مایر به ایران به معنای این است که بزرگترین اقتصاد اروپا مایل به احیای سریع مناسبات اقتصادی و سیاسی خود با ایران است.

پیشتر در ماه گذشته میلادی، زیگمار گابریل وزیر اقتصاد آلمان به ایران سفر کرد. او اولین مقام ارشد یک کشور قدرتمند غربی بود که پس از قرارداد جامع اتمی ایران با کشورهای ۵+۱ به تهران رفت.

در توافق وین قرار بر این شد که در ازای لغو تحریم‌های اقتصادی ایران، تهران برنامه‌های اتمی خود را محدود کند.

سابقه روابط اقتصادی و فرهنگی آلمان و ایران به مدت ها قبل می‌رسد. تا قبل از انقلاب ۱۳۵۷ کمپانی‌های آلمانی در تقریبا تمامی بخش‌های صنعتی ایران از جمله خط آهن ایران فعالیت داشتند.

شماری از سیاستمداران غربی پس از توافق جامع اتمی برای ازسرگیری مناسبات دیپلماتیک به ایران سفر کرده‌اند. دیروز یکشنبه نیز سفارت بریتانیا در تهران بازگشایی شد.

با آن که توافق اتمی ایران، فرصت تجاری عمده‌ای را برای ایران و کشورهای دیگر پدید آورده است، مخالفت های جدی در ایران، و آمریکا و اسرائیل ادامه دارد.

اشتاین مایر گفت نگرانی‌های اسرائیل و برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس را می‌فهمد اما توافق اتمی ایران به معنای امنیت بیشتر برای خاورمیانه است.

XS
SM
MD
LG