لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۷

برگزاری انتخابات پارلمانی در گرجستان


مردم گرجستان روز دوشنبه (اول اکتبر) برای شرکت در انتخابات پارلمانی به پای صندوق های رای رفتند. این رای گیری که صحنه رقابت حزب حاکم و ائتلافی از مخالفان گرجستان است، مهمترین انتخابات در تاریخ این کشور خوانده شده است. زیرا در صورت پیروزی مخالفان، بخش اعظم قدرت سیاسی به نخست وزیر محول می شود که توسط پارلمان انتخاب خواهد شد.

بیدزینا ایوانیشویلی، رهبر ائتلاف «رویای گرجی» ، ائتلاف مخالفان دولت در گرجستان . ایوانیشویلی صاحب ثروت تقریبا شش میلیارد دلاری است که بیشتر آن را در روسیه بدست آورده. او حامی نزدیک کردن تفلیس و مسکو است. او دوشنبه را روزی تاریخی برای گرجستان خواند که طی آن انتخاباتی «دمکراتیک تر از همیشه» در گرجستان برگزار شد.

میخائیل ساکاشویلی رئیس جمهوری طرفدار غرب گرجستان، دومین دوره ریاست جمهوری اش سال آینده میلادی خاتمه می یابد. او در هفت سال گذشته تلاش کرد گرجستان را به عضویت در اتحادیه اروپا و سازمان ناتو درآورد.
ساکاشویلی نیز انتخابات فعلی را برای سرنوشت گرجستان، منطقه و همچنین نقش در اروپا و جهان مهم ارزیابی می کند.

این در حالی است که انتشار ویدئویی که وقوع شکنجه و تجاوز به تعدادی از زندانیان در زندان «گلدانیا» را نشان می دهد خشم بسیاری از جوانان گرجی را برانگیخت و همین امر محبوبیت «جنبش اتحاد ملی» برهبری رئیس جمهوری گرجستان را تا حد زیادی پایین آورده است. این حزب تا دو هفته پیش با اختلاف زیادی از رقبایش جلو بود.

XS
SM
MD
LG