لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۳۸

گرجستان: اعتراض به شکنجه و تجاوز در زندان تفليس


فعالان اپوزيسيون در گرجستان در ادامه اعتراض به شکنجه و تجاوز جنسی به زندانيان، در تفليس پايتخت، تجمع کردند. دولت گرجستان آزار و اذيت زندانيان را انکار نمی کند، اما اپوزيسيون را متهم می کند که با انتشار تصاوير ويديويی از شکنجه زندانيان در آستانه انتخابات در آن کشور، قصد بهره برداری سياسی دارد.

معترضان خواستار بازداشت وزرای دولت ساکاشويلی هستند که آن ها را مسئول شکنجه و آزار زندانيان می دانند. برخی از معترضان با حمل جارو
نماد شکنجه در گرجستان و شعار «وقتی ديگران ستم می بينند هيچکس آزاد نخواهد بود» در اين تجمع شرکت کردند.

زندان تفليس، پس از انتشار تصاوير ويديويی از ضرب و شتم زندانيان و تجاوز جنسی به آن ها با جارو، در کانون رسوايی های اخير در گرجستان قرار گرفت. اعتراض های مردمی عليه شکنجه زندانيان برای مدت ها در تفليس ادامه داشته است و رسوايی اخير ممکن است به شکست حزب حاکم در انتخابات آتی در آن کشور منجر شود.

ميخاييل ساکاشويلی رئيس جمهوری، با هدف کنترل اوضاع، وزير کشور و مسئول زندان های آن کشور را بر کنار کرد.

پيروزی حزب رويا، حزب اپوزيسيون، در انتخابات بعدی که قرار است روز اول اکتبر برگزار شود، به پيروزی رهبر اين حزب، ميلياردر معروف، بيدزينا ايوانيشويلی منجر خواهد شد. او به خبرگزاری اسکای گفت به علت فشارهای دولتی چند بار تصميم به فرار از گرجستان گرفته است.

ايوانيشويلی می گويد: خشونت و تهديد عليه من و اپوزيسيون در يازده ماه گذشته شدت گرفته است. ساکاشويلی به عقايد ديگران گوش نمی دهد و تاثير آن نابودی کشور است.

به هر حال، ايوانيشويلی پس از خاتمه دومين و آخرين دور نخست وزيری ساکاشويلی در سال ۲۰۱۳، رهبر گرجستان خواهد شد، زيرا بر اساس اصلاحات انجام شده در نظام سياسی در گرجستان، مرکز قدرت نه رييس جمهوری بلکه پارلمان و نخست وزيری خواهد بود.

ايوانيشويلی در تجمع تفليس از هواداران خود خواست به خيابان ها نريزند، زيرا ممکن است اميد به پيروزی در انتخابات به علت سرکوب اپوزيسيون از دست برود.

از سوی ديگر، گروه کوچکی از اعضای حزب ايوانيشويلی برای آزادی اعضای اين حزب که در تظاهرات چند روز پيش، توسط پليس بازداشت شدند، دست به اعتصاب غذا زده اند.
XS
SM
MD
LG