لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۷

ثروتمندترين مرد گرجستان حزب سياسی تأسيس می کند


ثروتمندترين مرد گرجستان حزب سياسی تأسيس می کند
ثروتمندترين مرد گرجستان حزب سياسی تأسيس می کند

در گرجستان، ثروتمندترين مرد اين کشور روز شنبه جديدترين حزب سياسی مخالف دولت را تأسيس کرد. اين فرد که بيدزينا ايوانيشويلی نام دارد، اميدوار است با تأسيس حزب موسوم به گرجستان دموکراتيک رؤيايی، اکثريت حاکم بر پارلمان کشور را به چالش بگيرد.

حزب سياسی بيدزينا ايوانيشويلي ميلياردر گرجی تبار روسي- فرانسوی قرار است در مبارزات انتخابات پارلمانی ماه اکتبر امسال شرکت کند؛ در صورت پيروزی آنوقت راه برای نخست وزيری او هم هموار خواهد شد.

ايوانيشويلی در جمع طرفدارن خود تصريح کرد که تمايل وی به سياست از زمانی شکل گرفت که يقين پيدا کرد که ميخائيل ساکاشويلی شايستگی رهبری کشور را ندارد.

بيدزينا ايوانيشويلي گفت: سياستهای خارجی و داخلی و شيوه حکومت مقامهای گرجستان چشم انداز پيشرفتهای دموکراتيک در کشور را به خطر انداخته است. دستاوردهای مثبت انقلاب صورتی سال ۲۰۰۳ به استبداد و يک دموکراسی صوری، مبدل شده اند.

ايوانيشويلی همچنين ساکاشويلی را متهم می کند که با باطل کردن تابعيت گرجی او می خواهد جلوی فعاليتهای سياسی وی را بگيرد.

ساکاشويلی سال گذشته پس از آنکه ايوانيشويلی تابعيت فرانسه گرفت، تابعيت گرجی او را باطل کرد.

از اين رو ايوانيشويلی قانوناً حق دخالت در امور سياسی گرجستان را ندارد، هر چند پارلمان گرجستان قرار است با اصلاح قوانين کشور، راه را برای فعاليت سياسی آن دسته از اتباع ساير کشورهای عضو اتحاديه اروپا که در ده سال گذشته در گرجستان زندگی کرده اند، باز کند.

ايوانيشويلی سرمايه دار ۵۶ ساله گرجی تبار بخش عمده ثروت خود را در سالهای ۱۹۹۰ در روسيه به دست آورده است.

در حال حاضر مجموع داراييهای ايوانيشويلی به ارزش ۵ و نيم ميليارد دلار در خارج از گرجستان با نيمی از کل درآمد سالانه حاصل از توليد ناخالص ملی کشور، برابری می کند.

ايوانيشويلی در فهرست ثروتمندترين افراد مجله فوربز، رتبه ۱۵۳ را دارد.

XS
SM
MD
LG