لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۲۷

سومین روز مذاکرات ژنو، روزی پرکار و کم بار


روز شنبه ژنو شاهد نشست های متعدد وزیران خارجه سه کشور اروپایی ، روسیه، آمریکا و رئیس سیاست گذاری اتحادیه اروپا با ایران بود. این مذاکرات با دومین دور نشست سه جانبه اشتون، کری، و ظریف که عصر روز شنبه، آغاز شده بود به پایان رسید. دور اول این نشست در ساعت ۱۳:۳۰ روز شنبه و در ادامه مذاکرات پنج ساعته روز جمعه آغاز شده بود.

به گزارش خبرگزاری فارس از ژنو، در فاصله این دونشست، محمد جواد ظریف به خبرنگاران ایرانی گفت:«مذاکرات ادامه دارد. موضوع های مختلفی داریم. همان طور که قبلا هم گفتیم به مرحله تدوین موافقت نامه رسیده ایم و در مرحله تدوین باید در خصوص ریز موضوعات کار کنیم.» او تاکید کرد که در درون ۵+ ۱ دیدگاه های متفاوتی وجود دارد. آقای ظریف درباره این که آیا مذاکرات روز شنبه به نتیجه خواهد رسید با تاکید بر این که «پیشرفت تا به حال بد نبوده» گفت «معلوم نیست امشب به نتیجه برسیم».

قرار بود نشست سه جانبه ظریف، اشتون، کری، در ادامه مذاکرات پنج ساعته روز جمعه، در ساعت ۸:۳۰ دقیقه صبح شنبه صورت بگیرد اما به دلیل رایزنی هیئت ها با پایتخت های خود این نشست با تاخیر آغاز شد. روز شنبه وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که جان کری پیش از این دیدار، در نشستی با کاترین اشتون و وزیران خارجه سه کشور اروپایی شرکت خواهد کرد. پس از انجام این نشست، دیداری سه جانبه بین فابیوس، ظریف و اشتون برگزار شد.

با آن که گزارشی از جزئیات مذاکرات دردست نیست اما المانیتوراز قول یک دیپلمات ارشد غربی که نخواسته است نام و ملیتش فاش شود نوشته است که قرار بود صبح روز شنبه مذاکرات بین ایران و کشورهای ۵+۱ درسطح وزیران آغاز شود اما به دلیل بروز اختلاف نظر در میان کشورهای غربی این نشست به تعویق افتاد.
المانیتور از قول همان دیپلمات ارشد غربی نوشته است که به نظر می رسد طرف فرانسوی مشکل اصلی در رسیدن به توافق است. به گفته او کشورهای ۵+۱ پیش نویس مشترکی در چارچوب رسیدن به یک توافق نامه تهیه کرده اند که در نشست پنج ساعته ایران، آمریکا و اشتون بر سر آن کارشد و به پیشرفت هایی رسید. اما فرانسه می گوید این متن آنها نیست.

رولان فابیوس روز شنبه به رادیو بین المللی فرانسه، فرانس انتر، گفت متن اولیه ای وجود دارد که ما آن را قبول نداریم. او افزود: «ما در مورد چند ماده این متن اختلاف نظر داریم. اگر این موارد حل نشود امکان رسیدن به توافق ممکن نیست. من خواستار رسیدن به توافق هستم اما باید مراقب باشیم که ما را بازی ندهند.»
پس از دیدارسه جانبه وزیر خارجه ایران با لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه و کاترین اشتون، دیدار چهارجانبه ای میان ظریف، ویلیام هیگ، گی دو وستروله و کاترین اشتون برگزار شد. سپس مذاکرات سه جانبه ایران، آمریکا و رئیس سیاست گذاری اتحادیه اروپا که از بعد از ظهر روز جمعه آغاز شده و به مدت پنج ساعت ادامه یافته بود، بار دیگر آغاز شد.

آقای ظریف روز شنبه دیداری سه جانبه نیز با سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، و کاترین اشتون برگزار کرد.

به گزارش رسانه های داخلی ایران از ژنو، عصر روز شنبه و پیش از آغاز دور دوم مذاکرات سه جانبه، عباس عراقچی گفت نمی تواند در باره موضوع های مورد مذاکره چیزی بگوید زیرا این موارد در دست رایزنی است. به گفته او، مذاکرات سه جانبه محمد جواد ظریف، کاترین اشتون و جان کری در ژنو درباره اختلاف نظرهایی ست که میان دو طرف وجود دارد.

جان کری روز جمعه به دعوت فوری کاترین اشتون و با نیمه تمام گذاشتن سفر خاورمیانه ای خود برای شرکت در مذاکرات به ژنو سفر کرد تا در آنجا به سه وزیر خارجه اروپایی بپیوندد که به همین شیوه به ژنو دعوت شده بودند. حضور ناگهانی این هئیت عالی رتبه در مذاکرات ژنو به گمان زنی هایی در مورد امکان رسیدن به توافق و امضای توافق نامه ای در این باره منجر شد. وزارت خارجه آمریکا دلیل سفر نامنتظر آقای کری را «تنگ کردن دامنه اختلافات» در مذاکرات ژنو اعلام کرد.

عباس عراقچی روز شنبه با تاکید بر این که مواضع دو طرف هنوز با هم فاصله دارد افزود برسربرخی از موارد توافق بیشتر و درباره برخی دیگراز موارد اتفاق نظر کم تر است. او مذاکرات روز جمعه را بسیار سخت و نفس گیر اعلام کرد و گفت :ن درباره مفاد متن تفاهم نهایی رایزنی های جدی داشتیم . اما مسائلی هست که هنوز باقی مانده و باید مذاکرات بیشتری صورت بگیرد.»

به گفته عباس عراقچی، مذاکرات روز شنبه پایان می یابد و قرار نیست در صورت نرسیدن به نتیجه، به روز یکشنبه موکول شود. او درباره تاریخ برگزاری مجدد مذاکرات نظری ابراز نکرد.
XS
SM
MD
LG