لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۸

هشدار شورای همکاری خلیج فارس به جمهوری اسلامی درباره غنی‌سازی اورانیوم و میدان نفتی آرش


وزیران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس از مقامات جمهوری اسلامی خواستند تا فراتر از حد مجاز مورد نیاز برای فعالیت‌های صلح‌‌آمیز هسته‌ای، اورانیوم غنی‌سازی نکنند و از «ادعای مالکیت بر میدان نفتی الدوره» دست بردارد.

میدان گازی «آرش» در شمال خلیج فارس در سال ۱۳۴۶ توسط شرکت نفتی ژاپنی «ای ـ او ـ سی» ، کشف شد. ذخیره در‌جای گاز این میدان ۲۰ تریلیون فوت مکعب و ذخیره نفت درجای آن هم نزدیک به ۳۱۰ میلیون بشکه برآورد می‌شود.

این میدان نفتی - گازی که از سوی ایران، «آرش» و از سوی کویت و عربستان، «الدوره» نامیده می‌شود، ده‌ها سال است به موضوعی مناقشه‌بر‌انگیز تبدیل شده است.

به گزارش رسانه‌های عربی، وزرای کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس همچنین در پایان یکصد و پنجاه و هفتمین نشست خود به ریاست حمد بن حمود البوسعیدی، وزیر امور خارجه عمان و رئیس دوره‌ای این شورا، از جمهوری اسلامی خواستند به تعهدات هسته‌ای خود پایبند باشد و در ارتباط با پرونده هسته‌ای خود به‌طور فعالانه‌ای با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری کند.

در این نشست همچنین خواسته شد تا در چارچوب مذاکرات درباره برنامه هسته‌ای ایران، به همه مسائل و از جمله نگرانی‌های امنیتی کشورهای حاشیه خلیج فارس به‌منظور ایفای نقش در تحقق اهداف و منافع مشترک بر اساس احترام به حاکمیت کشورها، سیاست‌های حسن همجواری و پایبندی به قوانین بین‌المللی و قطعنامه‌های سازمان ملل جهت تضمین تقویت امنیت و ثبات منطقه‌ای و بین‌المللی، رسیدگی شود.

این شورا همچنین بر اهمیت مقابله با هر گونه تهدیداتی علیه کشتیرانی دریایی و تجارت بین‌المللی و تاسیسات نفتی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج تاکید کرد.

وزرای شرکت‌کننده در نشست شورای همکاری خلیج فارس همچنین از تاسیس سازمانی جهانی برای آب به مرکزیت ریاض، پایتخت سعودی استقبال و بر ادعای مالکیت کامل، مشترک و انحصاری عربستان سعودی و کویت بر منابع منطقه و میدان نفتی آرش (الدوره) تاکید کردند.

XS
SM
MD
LG