لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۱

ایران: کنسولگری عربستان در مشهد کار خود را «در یک هتل» آغاز کرد


تصویر خبرگزاری ایسنا از خبر بازگشایی کنسولگری عربستان در هتلی در مشهد.
تصویر خبرگزاری ایسنا از خبر بازگشایی کنسولگری عربستان در هتلی در مشهد.

خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، به نقل از مقامات وزارت امورخارجه ایران در گزارشی از آغاز فعالیت «رسمی» کنسولگری عربستان سعودی در مشهد خبر داد.

کنسولگری عربستان در مشهد و سفارت آن در تهران پس از حمله عوامل جمهوری اسلامی در دهه ۹۰ خورشیدی تعطیل شده بود.

رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه ایران در استان خراسان رضوی، محمد بهشتی منفرد، روز یکشنبه گفت: کنسولگری عربستان در مشهد به صورت رسمی فعالیت خود را در یکی از هتل‌های این شهر آغاز کرد.

در گزارش ایرنا نام این هتل ذکر نشده است و گفته شده است که فعالیت آن هر روز به جز پنجشنبه و جمعه از ساعت هشت صبح تا ۱۵ است.

خبرگزاری ایسنا اما در گزارشی نوشته است که پرچم عربستان سعودی بر فراز ساختمان هتل میثاق ملل مشهد برافراشته شد. این خبرگزاری افزود سرکنسول عربستان هنوز در این هیأت حضور ندارد.

پس از اعدام یک روحانی شیعه در عربستان و در پی آن حمله عوامل حامی آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی به سفارت عربستان در تهران و کنسولگری آن در مشهد در زمستان ۱۳۹۴، عربستان اماکن دیپلماتیک خود در ایران را تعطیل کرد.

چندی پیش و در پی میانجیگری چین، تهران و ریاض بر سر بهبود روابط و بازگشایی دفاتر دیپلماتیک خود توافق کردند.

محمد بهشتی منفرد به ایرنا گفت کنسولگری عربستان سعودی در مشهد با ارسال یادداشت رسمی به دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در این شهر فعالیت رسمی خود را از تاریخ ۲۱ مرداد ماه امسال، در یکی از هتل‌های این شهر به عنوان «محل موقت» اعلام کرد.

روابط ایران و عربستان فروردین ماه امسال احیا شد. سفارت جمهوری اسلامی ایران در ریاض نیز ۲۳ فروردین، گشوده شد.

خبر بازگشایی این کنسولگری عربستان در رسانه‌های ایران در حالی منشتر می‌شود که تنش‌ها در منطقه بر سر تهدیدهای جمهوری اسلامی علیه کشتی‌های تجاری و نفتکش‌هایی که از خلیج فارس عبور می‌کنند و همچنین اختلافات ایران با عربستان کویت بر سر میدان گازی آرش افزایش یافته است.

همچنین از سوی دیگر آمریکا در تلاش است که عربستان و اسرائيل با هم دارای روابط کامل دیپلماتیک شوند. بر اساس گزارش‌ها بخشی از توافق عادی سازی روابط اسرائيل و عربستان شامل تضمین‌ آمریکا برای امنیت ریاض خواهد بود که از جانب جمهوری اسلامی احساس خطر می‌کند.

XS
SM
MD
LG