لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۱

درگیری معترضان فلسطینی و ارتش اسرائیل در مرزهای غزه دست کم ۱۲ کشته داد


تجمع معترضان فلسطینی در امتداد مرزهای مشترک با اسرائیل و پرتاب گاز اشک آور از سوی سربازان اسرائیلی - ۱۰ فروردین ۱۳۹۷
تجمع معترضان فلسطینی در امتداد مرزهای مشترک با اسرائیل و پرتاب گاز اشک آور از سوی سربازان اسرائیلی - ۱۰ فروردین ۱۳۹۷

شمار زیادی از معترضان فلسطینی روز جمعه در امتداد مرزهای نوار غزه و اسرائیل دست به تظاهرات زدند و برخی با پرتاب سنگ به ماموران اسرائیلی حمله کردند که با واکنش آنها روبرو شد و دست کم ۱۲ نفر جان خود را دست دادند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از وزارت بهداشت دولت فلسطینی، حدود هزار نفر بر اثر آتش باری نیروهای اسرائیلی، از جمله تیراندازی با گلوله‌های واقعی یا پلاستیکی و همچنین پرتاب گاز اشک آور دچار مصدومیت شده‌اند.

معترضان به دعوت حماس، که کنترل نوار غزه را دست دارد، برای آغاز یک تحصن شش هفته‌ای در کنار مرزهای اسرائیل – در اعتراض به تاسیس کشور اسرائیل و پایتختی اورشلیم و همچنین محدودیت‌های اعمال شده بر غزه – تجمع کرده‌اند.

این تظاهرات در نخستین روز از کنترل خارج شد و به نوشته خبرگزاری آسوشیتدپرس یکی از خونبارترین روزهای نوار غزه در چند ماه اخیر را رقم زد. گفته می‌شود ده‌ها هزار معترض فلسطینی در پنج نقطه در امتداد مرزهای اسرائیل تجمع کرده‌اند.

ارتش اسرائیل اعلام کرده است فلسطینی‌ها با آتش زدن لاستیک خودرو و فرستادن آنها به سمت اسرائیلی‌ها، و همچنین پرتاب سنگ به نیروهای امنیتی اسرائیل، که از روز گذشته آرایش ویژه‌ای در امتداد مرزها گرفته‌اند، حمله‌ور شده‌اند.

ارتش اسرائیل می‌گوید نیروهای امنیتی آن کشور تنها به سمت عوامل اصلی حمله تیراندازی کرده‌اند. برخی رسانه‌های دیگر نیز، از جمله خبرگزاری رویترز، به نقل از منابع بیمارستانی فلسطینی در غزه شمار کشته شدگان را ۱۲ نفر ذکر کرده‌اند.

به نوشته این خبرگزاری، ارتش اسرائیل شمار معترضان فلسطینی را، که در آن سوی مرزهای ۶۵ کیلومتری کاملا حصار کشی شده آن کشور با نوار غزه دست به تحصن زده‌اند، حدود ۳۰ هزار نفر برآورد کرده است.

ارتش اسرائیل می‌گوید از تجهیزات ضدشورش مانند گاز اشک آور و گلوله‌های پلاستیکی برای برخورد با فلسطینی‌ها استفاده می‌کند و از گلوله‌های واقعی تنها علیه کسانی که قصد تخریب حصارهای مرزی را دارند استفاده می‌شود.

به نوشته رویترز مقام‌های بیمارستانی غزه می‌گویند یکی از کشته شده‌ها ۱۶ سال دارد.

اعتراض ها تا روز بیست و پنج اردیبهشت ماه ادامه خواهد داشت، روزی که در اسرائیل به مناسبت سالگرد ایجاد این کشور در پایان جنگ سال ۱۹۴۸ جشن گرفته می شود. فلسطینیان آن را روز نکبت می خوانند، زیرا شکست منجر به اشغال اراضی شان در جنگ ، به آوارگی و پناهنده شدن صدها هزار نفر از آنان به اردن و بعضی دیگر از کشورهای عرب انجامید.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG