لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۲۸

عامل سوء قصد به نخست وزیر فلسطینی در درگیری با مأموران حماس کشته شد


یکی از نیروهای امنیتی گروه فلسطینی حماس در حال نگهبانی در گذرگاه رفح، نزدیک مرز مشترک با مصر، جنوب نوار غزه - آرشیو
یکی از نیروهای امنیتی گروه فلسطینی حماس در حال نگهبانی در گذرگاه رفح، نزدیک مرز مشترک با مصر، جنوب نوار غزه - آرشیو

مردی که عامل اصلی بمبگذاری هفته گذشته در مسیر خودروی نخست وزیر دولت وحدت فلسطینی در سفر به غزه معرفی شده و در این مدت تحت تعقیب بود، روز پنجشنبه در جریان درگیری با نیروهای امنیتی حماس کشته شد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، وزارت امور داخلی غزه فرد مظنون را «أنس ابو خوصه» ۲۶ ساله معرفی کرده که از تسلیم شدن در برابر نیروهای امنیتی حماس، که محل اختفای او را محاصره کرده بودند، خودداری کرد.

سپس درگیری و تبادل آتش بین ابو خصه با دو مامور حماس در گرفت که منجر به کشته شدن مظنون در محل شد. به گفته وزارت داخله غزه فرد دیگری که مظنون به همدستی با او بود نیز به دلیل شدت جراحات وارده درگذشت.

سه‌شنبه هفته پیش بمبی به قصد ترور رامی حمدالله نخست وزیر «دولت وحدت ملی فلسطین» در مسیر کاروان خودروهای حامل او در نوار غزه منفجر شد که به آقای حمدالله آسیبی نرسید، اما برخی از محافظان او زخمی شدند.

از سال ۲۰۰۷ میلادی و زمانی که گروه فلسطینی حماس کنترل نوار غزه را در دست گرفت، احتلاف میان فلسطینی‌ها بالا گرفت که در نهایت منجر به کناره‌گیری محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی از مقام خود شد.

در این مدت جنبش فتح، که کنترل کرانه باختری را در اختیار دارد، و حماس بارها برای رسیدن به مصالحه تلاش کردند که چندان موفقیت آمیز نبود. اما این دو گروه رقیب اواخر مهر ماه برای تشکیل دولت واحد به توافق رسیدند.

با این حال، یکی از بستگان «أنس ابو خوصه» به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت او به هیچ گروه خاصی وابسته نبوده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG