لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۱۴

با تایید اسرائیل: مطالبات کارمندان فلسطینی غزه از محل کمک مالی قطر پرداخت شد


یک مامور امنیتی فلسطینی در گذرگاه مرزی مشترک با مصر در جنوب نوار غزه - آرشیو
یک مامور امنیتی فلسطینی در گذرگاه مرزی مشترک با مصر در جنوب نوار غزه - آرشیو

کمک ۱۵ میلیون دلاری قطر روز جمعه میان هزاران کارمند فلسطینی در نوار غزه که مدتی است حقوق‌های خود را دریافت نکرده‌اند پخش شد؛ با این حال اسرائیل می‌گوید این کمک نقدی به دست گروه حماس نخواهد رسید.

محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی در کرانه باختری، از بودجه حماس – گروه رقیب فتح که از ۲۰۰۷ کنترل غزه را در دست گرفته است – کاسته و موجب شده کارمندان در غزه حقوق خود را دریافت نکنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، منابع فلسطینی می‌گویند کمک نقدی قطر روز پنجشنبه دریافت شد و بخشی از کمک ۹۰ میلیون دلاری این امیرنشین حاشیه خلیج فارس بوده که قرار است با تایید اسرائیل در شش ماه پرداخت شود.

مقام‌های قطری می‌گویند این کمک مالی می‌تواند پاسخگوی مطالبات حدود ۲۷ هزار کارمند فلسطینی در غزه باشد.

اسرائیل، که نگران است کمک‌های مالی بیشتر می‌تواند در نهایت به دست حماس برسد، پیشتر موافقت کرده است که قطر تنها به منظور اجرای طرح‌های عمرانی شهری و همچنین تامین سوخت نوار عزه این کمک را ارائه کند.

اسرائیل و کشورهای غربی، از جمله ایالات متحده، حماس را گروه تروریستی می‌دانند و نوار غزه که تحت کنترل این گروه جهادی فلسطینی است، سالهاست از سوی اسرائیل و مصر تحت تحریم و محاصره اقتصادی قرار دارد.

حماس برای جبران کمبود بودجه خود مالیات‌های ساکنان نوار غزه را افزایش داده است و رهبران آن گفته‌اند که در چند سال اخیر کمک های مالی از جانب برخی کشورها، از جمله از جمهوری اسلامی ایران، دریافت کرده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG