لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۵

لیبرمن: شهروندان غزه توسط حماس به نیابت از ایران گروگان گرفته شده اند


گزارشی از توآ لازاروف در روزنامه جروسلم پست

آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل، در پیامی به زبان عربی در فیسبوک که ظاهرا تلاشی برای مجاب کردن فلسطینیان به سرنگونی حاکمیت حماس بر آن منطقه محاصره شده است، می گوید حماس ساکنان غزه را به نیابت از ایران گروگان گرفته است.

لیبرمن گفت: «از شما ساکنان غزه دعوت می کنم: علیه رهبری افراطی که شما را در خدمت آیت الله های ایران گروگان گرفته است، اقدام کنید.»

این نوشته وزیر دفاع اسرائیل در «المناسک»، صفحه عربی زبان ژنرال کامیل ابو روکون، هماهنگ کننده فعالیت های دولت اسرائیل در مناطق فلسطینی، منتشر شد.

لیبرمن برای دو میلیون فلسطینی در غزه توضیح داد که او انتقال هر گونه سوخت به نوار غزه را در واکنش مستقیم به خشونت روز جمعه حماس علیه اسرائیل متوقف کرد.

اسرائیل هفته پیش انتقال سوخت تامین شده از سوی قطر به غزه را آغاز کرده بود. سازمان ملل متحد در انجام این خرید کمک کرد و برای اولین بار تشکیلات فلسطینی دور زده شد. این گونه خریدها در گذشته توسط دولت فلسطینی انجام می گرفت.

سازمان ملل متحد و اسرائیل امیدوار بودند انتقال سوخت و بهبود شرایط انسانی باعث شود خشونت ها فروکش کند. در غزه مردم با حدود چهار ساعت برق در روز زندگی می کنند.

قطر موافقت کرد هزینه سوخت نیروگاه برق غزه را برای شش ماه فراهم کند. اما روز جمعه، آشوبگران فلسطینی با عبور از حصارهای مرزی غزه وارد اسرائیل شده و به طرف سنگر یک تک تیرانداز حرکت کردند. در نتیجه تیراندازی ارتش اسرائیل، پنج فلسطینی کشته شدند.

لیبرمن روز یکشنبه خطاب به مردم غزه به عربی گفت: «کشور اسرائیل برای بهبود وضعیت زندگی مردم غیرنظامی در نوار غزه آماده بود، اما تصمیم رهبری حماس در استفاده از خشونت جدی به خصوص در همان روز که تانکرهای گازوئیل به نوار غزه آمد، باعث شد تصمیم به قطع تامین سوخت گرفته شود. تمام مسئولیت وخامت وضعیت انسانی در نوار غزه بر عهده حماس و تنها حماس است.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG