لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۰

گزارش تایمز اسرائیل: وزیر امارات متحده عربی حماس را برای همبستگی با ایران سرزنش می کند


تایمز اسرائیل در گزارشی نوشت: یک مقام ارشد دولت امارات متحده عربی حماس را برای ابراز همدردی با حکومت ایران بر سر تدابیر تنبیهی آمریکا علیه تهران به باد انتقاد گرفت.

انور قرقاش، وزیر امور خارجه امارات متحده عربی، سه شنبه شب در توییتی نوشت: «حماس در اعلام همبستگی با حکومت ایران اضطراب اعراب و کشورهای منطقه خلیج فارس بر سر مداخلات منطقه ای تهران را در نظر نمی گیرد. این اقدامی غیرضروری است. مساله فلسطینیان را بغرنج تر می کند و موید این دیدگاه است که این جنبش در جهت گیری اش چیزی بیش از یک ابزار منطقه ای برای ایران نیست.»

حماس روز دوشنبه در بیانیه ای اعمال دوباره تحریم های واشنگتن علیه ایران را محکوم کرد و گفت هدف از این تحریم ها «برهم زدن امنیت و ثبات در منطقه... و تقویت پروژه صهیونیسم است» و «همبستگی اش با حکومت و مردم ایران» را تائید می کند.

مقامات ارشد دولت های عرب به ندرت به طور علنی از حماس انتقاد می کنند.

باور عمومی بر این است که ایران حامی عمده شاخه نظامی حماس، گردان های «عزالدین قسام»، است که طی ده سال گذشته هزاران راکت به اسرائیل شلیک کرده اند.

مقام های ارشد حماس طی ۱۸ ماه گذشته چندین بار به تهران رفته و با اعضای بلندپایه حکومت ایران ملاقات کرده اند.

در اکتبر ۲۰۱۷، پس از سفر هیاتی از حماس به تهران برای ملاقات با مقام های ارشد ایران، صالح العاروری، نایب رئیس دفتر سیاسی حماس، گفت جمهوری اسلامی تعهد کرد به حمایت از گروه های مسلح فلسطینی ادامه بدهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG