لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۷

سازمان ملل خواستار آتش‌بس فوری شد| گوترش: غزه «گورستان کودکان» شده است؛ الی کوهن: شرم بر تو


آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، روز دوشنبه گفت که غزه در حال تبدیل شدن به «گورستان کودکان» است. مقامات بهداشتی فلسطینی گفته‌اند که تلفات حملات اسرائیل از ۱۰ هزار نفر نیز فراتر رفته است.

اسرائیل و حماس هر دو در برابر فشارهای بین‌المللی برای آتش‌بس مقاومت کرده‌اند. اسرائیل خواستار آزادی گروگان‌هایی است که حماس در حمله هفتم اکتبر به گروگان گرفته‌ است. حماس از آزادی آن‌ها یا توقف جنگ در زمانی که غزه زیر حمله قرار گرفته، خودداری می‌کند.

دبیرکل سازمان ملل متحد گفت: «درگیری غزه شاهد عملیات زمینی ارتش اسرائیل و بمباران‌های مداوم بوده است که پیامدهای بسیاری را بر غیرنظامیان، بیمارستان‌ها، اردوگاه‌های پناهندگان و تاسیسات سازمان ملل به دنبال آورده است.»

او همچنین گفت که حماس در شرایطی از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کند و موشک‌ به سمت اسرائیل پرتاب می‌کند که سازمان‌های بین‌المللی گزارش می‌دهند بیمارستان‌ها پر از بیمار شده‌ و غزه از کمبود شدید غذا و آب سالم رنج می‌برد.

در حالی‌که تلاش‌ها برای تامین آتش‌بس بشردوستانه ادامه دارد، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، در حال رایزنی با متحدان منطقه‌ای برای ارسال کمک‌های بشر دوستانه و کاهش تنش در خاورمیانه است.

این درگیری‌ها علاوه بر غزه، تنش‌ها با لبنان را نیز افزایش داده است زیرا که حزب‌الله از لبنان به سوی اسرائیل موشک‌‌پراکنی می‌کند.

دبیرکل سازمان ملل متحد، آنتونیو گوترش، پیش‌تر نیز هشدار داده بود که جهان شاهد یک فاجعه انسانی در غزه است.

گفتنی است الی کوهن، وزیر خارجه اسرائیل، در واکنش به سخنان آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، که غزه را «گورستان کودکان» خوانده و خواستار آتش‌بس شده بود، در شبکه ایکس (توئیتر سابق) خطاب به گوترش نوشت: «شرم بر تو»

او به بیش از ۳۰ کودک از جمله یک نوزاد اسرائیلی اشاره کرد که «شاهد کشته شدن والدین» خود توسط نیروهای حماس بودند و در نوار غزه به گروگان گرفته شده‌اند.

کوهن در ادامه نوشت: «مشکل غزه حماس است، نه اقدامات اسرائیل که قصد دارد این گروه تروریستی را نابود کند.»

XS
SM
MD
LG