لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۸

تصویب لایحه ازدواج همجنسگرایان در پارلمان فرانسه


گردهم آیی گروهی از فرانسویان به نشان حمایت از قانونی شدن ازدواج همجنسگرایان. مارسی، فرانسه، ۲۳ آوریل ۲۰۱۳
گردهم آیی گروهی از فرانسویان به نشان حمایت از قانونی شدن ازدواج همجنسگرایان. مارسی، فرانسه، ۲۳ آوریل ۲۰۱۳

فرانسوا اولاند، رییس جمهوری فرانسه، می گوید لایحه مصوب پارلمان فرانسه را امضا خواهد کرد تا به قانون بدل شود.

پارلمان فرانسه لایحه قانونی شدن ازدواج همجنسگرایان را تصویب کرد.

روز سه شنبه لایحه رسمیت یافتن و قانونی شدن ازدواج همجنسگرایان، به رغم خشم قانونگذاران مخالف و منتقد آن، با کسب ۳۳۱ رأی آری و ۲۲۵ رأی نه، از تصویب پارلمان فرانسه گذشت.

کریستیَن توبیرا ـ وزیر دادگستری فرانسه ـ از قانونگذاران کشورش به پاس دادن رأی موافق به این لایحه تقدیر کرد و گفت منتظر دیدن جشنهای ازدواج همجنسگرایان فرانسوی است.

خانم توبیرا در ادامه سخنان خود به اهمیت تصویب این لایحه اشاره کرد و تصویب آن را اصلاحی زیبا در ساختار قضایی فرانسه، و مایه افزون شدن امیدواری مردم خواند.

فعالان مدنی و هواداران ازدواج همجنسگرایان در پی اعلام خبر تصویب این لایحه، شادی خود را با باز کردن بطری های شامپاین و در آغوش کشیدن یکدیگر ابراز کردند. فعالان ضدازدواج همجنسگرایان اما، این شادی را به خشونت کشاندند و وقتی پلیس به سویشان گاز اشک آور پرتاب کرد، به سمت مأموران پلیس میله آهنی، قوطی حلبی و بطری پرت کردند.

مخالفان این لایحه به دنبال اعلام تصویب آن در پارلمان فرانسه، به خیابان های پاریس ریختند تا اعتراض کنند. فریژید بارژو، یکی از رهبران این تظاهرات اعتراض آمیز، گفت:«خانواده های بسیاری اصول زندگی خود را بر مبنای زندگی و ازدواج سنتی بنا کرده اند. می شود اذهان عمومی سالمندان را روشن کرد و تلاش کرد تا آنها رابطه میان دو همجنس را درک کنند، اما لزومی ندارد چنین چیزی رسمی و قانونی شود.»

منتقدان لایحه قانونی شدن ازدواج همجنسگرایان می خواهند شکایتی قانونی به دادگستری فرانسه ارائه دهند و آن را به چالشی قضایی تبدیل کنند. گفتنی است که فرانسوا اولاند، رییس جمهوری فرانسه، گفته است که با امضای این لایحه مصوب پارلمان، آن را به قانون بدل خواهد کرد. مخالفان لایحه می گویند به مبارزه ادامه می دهند.

فرانسه چهاردهمین کشوری است که ازدواج همجنسگرایان را قانونی می کند. کانادا، دانمارک، سوئد، اوروگوئه، و نیوزیلند(زلاندنو) در میان این ۱۴ کشورهای دیگری هستند که ازدواج همجنسگرایان را قانونی کرده اند.
XS
SM
MD
LG