لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۹

دولت فرانسه لایحه ازدواج همجنس گرایان را تصویب کرد


سیاستگران محافظه کار فرانسه، به شدت با قانونی شدن ازدواج همجنسان مخالفند.

کابینۀ دولت فرانسوا اولاند، رییس جمهوری فرانسه، امروز چهارشنبه لایحۀ ازدواج همجنس گرایان را در آن کشور تصویب کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزرای ارشد کابینۀ آقای اولاند با تصویب این لایحۀ بحث انگیز، قانونی شدن ازدواج همجنس گرایان را تصویب کردند. بخش دیگری از این لایحه به فرزند دار شدن زوج های همجنس اختصاص دارد، و به دنبال تصویب آن، این زوج ها خواهند توانست فرزند خوانده داشته باشند.

این لایحه که در دستور کار فرانسوا اولاند و درمیان وعده های انتخاباتی او بود، برای بررسی بیشتر راهی قوۀ مقننۀ فرانسه شده است.

فرانسوا اولاند، رییس جمهوری سوسیالیست فرانسه، قانونی کردن ازدواج همجنس گرایان را در میان مبانی لیبرال رقابت های انتخاباتی خود قلمداد کرده بود. در زمان طرح احتمال آزاد شدن ازدواج همجنسگرایان از سوی اولاند، به نظر می رسید که اغلب مردم فرانسه موافق این پیشنهاد وی بودند، اما از آن زمان تاکنون، این مسئله به موضوع حساسی تبدیل شده که ابعاد عمیق سیاسی دارد.

در صورت تصویب این لایحۀ پیشنهادی کابینۀ فرانسوا اولاند، فرانسه دوازدهمین کشوری خواهد بود که ازدواج همجنس گرایان را قانونی می کند، اما از نقطه نظر نفوذ اقتصادی و دیپلماتیک، به شرط تصویب این لایحه، فرانسه قدرتمندترین کشوری خواهد بود که چنین قانونی در آن حاکم است.

نتایج نظرسنجی ها حاکی از آن است که اکثریت فرانسویان از قانونی شدن ازدواج همجنس گرایان حمایت می کنند، اما قانونگذاران محافظه کار فرانسه، تصویب این لایحه در کابینۀ اولاند را محکوم کرده اند.

سناتور سرژ داسو که محافظه کار است، امروز چهارشنبه در گفت و گو با رادیو فرانسه گفت:«این قانون معادل زوال نهاد خانواده و خطری بزرگ برای ملت فرانسه است.»

خبرگزاری اسوشیتدپرس گزارش می دهد که سوسیالیست های فرانسه می گویند تصمیم گرفته اند که ارجاع لایحۀ قانونی شدن ازدواج همجنس گرایان را برای بررسی در پارلمان آن کشور تا ماه ژانویه (حدود دوماه دیگر) به تعویق بیاندازند.
XS
SM
MD
LG