لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۴۰

روسیه قطعنامه کمک به اوکراین را به شورای امنیت ارائه کرد


سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه
سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه

سرگئی لاوروف: غربی ها می گفتند به محض برگزاری انتخابات در اوکراین اوضاع آرام خواهد شد، اما واقعیت عکس آن را نشان می دهد.

وزیر امور خارجه روسیه گفت کشورش روز دوشنبه پیش نویس قطعنامه ای را برای ایجاد کریدور ارسال کمک های انسان دوستانه به مناطق شرقی اوکراین به شورای امنیت سازمان ملل ارائه کرد.

سرگئی لاوروف همچنین با وخیم توصیف کردن اوضاع در مناطق شرقی اوکراین گفت این قطعنامه خواهان پایان دادن به خشونت ها در شرق اوکراین است و افزود «همتایان غربی ما مدت ها بود که می گفتند به محض آن که انتخابات در اوکراین برگزار شود، اوضاع آرام خواهد شد. اما روند وقایع عکس این را نشان می دهد.»

در انتخابات اوکراین که روز ۴ خرداد ماه (۲۵ ماه مه) برگزار شد، پترو پوروشنکو به ریاست جمهوری آن کشور برگزیده شد.

اوکراین عملیات نظامی برای مقابله با جدایی طلبان طرفدار روسیه، که کنترل مناطق شرقی آن کشور را در دست دارند را آغاز کرده است. روز دوشنبه درگیری ها در شهر لوهانسک ادامه داشت و جدایی طلبان به یک پست دیده بانی مرزی حمله کردند.

امروز همچنین شرکت گاز دولتی روسیه «گازپروم» قطع ارسال گاز به اوکراین را به تعویق انداخت. گاز روسیه از مسیر اوکراین به چند کشور اروپایی ارسال می شود.

اوکراین برای جبران بخشی از بدهی اش به روسیه برای واردات گاز از آن کشور، ۷۸۶ میلیون دلار پرداخت کرد تا طرح روسیه برای توقف ارسال گاز در صورت عدم پیش پرداخت از سوی اوکراین را به تعویق بیاندازد.
XS
SM
MD
LG