لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۰۰

گاز، «اَبر بحران» تازه زمستان ایران؛ گسترش قطع گاز کارخانه‌ها و ادارات  


گسترش قطع گاز ادارات و کارخانه‌ها در ایران، با فرا رسیدن فصل سرما
گسترش قطع گاز ادارات و کارخانه‌ها در ایران، با فرا رسیدن فصل سرما

شاید کمتر کسی تصور می‌کرد پاسخ رجز خوانی مسئولان ایرانی برای اروپایی‌ها با جمله «زمستان سخت» را برودت هوا و رونمایی از وضعیت بحرانی تامین گاز بدهد. شرایط تامین گاز این روزها در ایران بحرانی‌تر از هر زمان دیگری شده است به طوریکه حالا برای حفظ پایداری عرضه گاز به بخش خانگی، تعطیلی از صنایع در حال رسیدن به سازمان‌ها و ادارات است.

برهمین اساس روز چهارشنبه ۳۰ آذرماه خبری در رسانه‌ها منتشر شد مبنی بر اینکه در راستای مدیریت مصرف بهینه گاز و براساس دستور استاندار گیلان، پنجشنبه اول دی ماه ۱۴۰۱ تمامی ادارات، نهادها، سازمان‌ها و بانک‌های این استان، تعطیل است.

این تعطیلی در حالی انجام می‌شود که جبهه هوای سردی در روزهای آینده بخش‌های زیادی از کشور به خصوص نواحی شمال و غرب را در بر خواهد گرفت و این می‌تواند موج دیگری از افزایش مصرف گاز را به دنبال داشته باشد.

کمبود گاز از مدت‌ها پیش گریبان صنایع را گرفته است بطوریکه در روز ۲۲ آذرماه، بهرام سبحانی رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران طی نامه‌ای به مدیر عامل شرکت ملی گاز، با اشاره به تبعات محدودیت‌های شدید تأمین گاز زنجیره فولاد به ویژه در کارخانجات تولیدکننده آهن اسفنجی، خواستار اصلاح فوری این محدودیت‌ها در راستای کاهش آسیب وارده به تولید فولاد کشور شد.

چندی پیش نیز خبری دست به دست می‌چرخید که گاز پتروشیمی‌ها در حال قطع شدن است و این موضوع تا حدی است که ممکن است دامن سایر صنایع را نیز بگیرد. خبری که خیلی زود به واقعیت پیوست و تاثیر آن در صنایع بورسی نمایان شد.

بر اساس اعلام سازمان بورس در این خصوص نماد «فسبزوار» را می‌توان اولین شرکتی دانست که در طی اطلاعیه‌ای از توقف تولیدات خود به دلیل قطع گاز خبر داد.

البته این شرکت در کنار پتروشیمی‌های زاگرس، خراسان، شیراز و شپدیس از قطعی گاز واحدی‌های تولید خود خبر داد و شاخص‌های بورس را دستخوش تحول کرد بطوریکه که رییس سازمان بورس اعلام کرد که در حال رایزنی با وزارت نفت است، تا شرکت‌ها در مدت زمان قطع گاز دست به تعمیرات دوره‌ای خود بزنند.

دبیر انجمن سیمان خاطر نیز در گفتگو با ایلنا خاطر نشان کرد: «گاز بیش از ۵۰ کارخانه سیمان به صورت تقریبی قطع شده است، از سوی دیگر برق واحدهای تولیدی نیز به تدریج دچار محدودیت شده‌اند.»

با توجه به تعطیلی ادارات و مراکز دولتی در استان‌های شمالی برای کنترل مصرف گاز، پیش بینی می‌شود با سردتر شدن هوا شاهد قطع شدن گاز در بخش خانگی هم باشیم.

XS
SM
MD
LG