لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۸

زمستان سخت اروپا شروع نشده به پایان رسید؛ کاهش بهای گاز طبیعی در اروپارسانه‌های خبری اروپا از کاهش بهای گاز طبیعی در اروپا خبر دادند.

برخی منابع از جمله یورونیوز می‌گویند بهای قرارداد آتی گاز طبیعی با سررسید ژانویه و فوریه ۲۰۲۳ در معاملات صبح روز چهارشنبه بازار بین‌المللی هلند، به کمتر از ۸۰ یورو در هر فوت مکعب رسید. بررسی‌ها نشان می‌دهد این رقم، هم‌طراز قیمت گاز در روزهای قبل از آغاز تهاجم نظامی روسیه به خاک اوکراین است.

در حالیکه بهای گاز طبیعی در اروپا اواخر تابستان و با کاهش صادرات گاز روسیه به این قاره به ۳۰۰ یورو رسیده بود، اواسط ماه جاری میلادی این رقم به ۱۳۰ یورو کاهش یافت و در میانه هفته گذشته نیز به مرز ۱۰۰ یورو بازگشت این نرخ اما صبح روز چهارشنبه برای قراردادهای ماه ژانویه تا ۷۷.۳۵۰ یورو و برای قراردادهای با سررسید فوریه تا ۷۹.۶۴۵ یورو پایین آمد.

کارشناسان می‌گویند از اواسط ماه مرداد و زمانی که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، تصمیم گرفت عرضه گاز در بازار اروپا را از طریق خط لوله نورداستریم متوقف کند، برخلاف انتظارش قیمت گاز در اروپا روندی نزولی پیدا کرد.

زمستان در اروپا سخت‌تر است یا ایران؟

همزمان با تهاجم نظامی روسیه به اوکراین، مقامات و رسانه‌های جمهوری اسلامی که هرچند نه علنی اما در لفافه حامی این حمله بودند، با به‌کار بردن عبارت «زمستان سخت اروپا» پیش‌بینی می‌کردند که اروپا به واسطه اعمال تحریم‌های زیاد به بخش انرژی به‌خصوص گار طبیعی روسیه با بحرانی غیرقابل کنترل روبرو خواهد شد.

برخی از رسانه‌های حکومتی و حساب‌های توییتری حامی جمهوری اسلامی موسوم به «ارزشی» نیز با انتشار تصاویری از چوب و هیزم‌های گردآوری شده توسط مردم یا ارایه شده در فروشگاهها با کلید واژه «زمستان سخت» به هم‌قطارانشان، یک زمستان سرد و تاریک را در کل اروپا نوید می‌دادند. پیش‌بینی که البته نه برای اروپا بلکه برای مردم ایران محقق شد و کمبود گاز طبیعی بسیاری از کارخانه‌ها و صنایع را به تعطیلی کشاند.

کارشناسان یادآوری کردند که آغاز تاثیرگذاری کاهش قیمت گاز در میان مصرف‌کنندگان خانگی و صنعتی اروپا تا فوریه طول خواهد کشید چرا که گاز مصرفی دو ماه آینده پیشتر با قیمت‌های بالاتر خریداری شده است.

XS
SM
MD
LG